Closeup Shot Purple White Spring Crocus Flowers

Krokusy vítají jaro a kvetou až do května, jejich cibulky ale potřebují péči

Krokusy jsou vedle sněženek zvěstovatelé jara. První exempláře mohou kvést již koncem února, ale jejich vrcholem je březen. Existuje několik míst, která jsou během března pokryta kobercem fialovým květů. Nemusíte chodit nikam daleko, abyste je mohli obdivovat. Můžete si je zasadit do své zahrady.

Kde se mohou krokusy zasadit a jak se o ně starat?

Krokusy jsou květiny, které si můžete zasadit na skalky, trávník i záhony. Je důležité zvolit správné místo, kde bude slunečno, ale bezvětří. Půda by měla být humózní, dobře vlhká a zároveň odvodněná. Cibule krokusu by měly být zasazeny na podzim. Stačí je umístit do jamek 6–10 cm hlubokých, v intervalech 8–10 cm. Zalijte je a vlhkou půdu utlačte.

Mohlo by vás zajímat:  Místo je pro orchidej klíčové. To rozhodne, jestli bude krásně kvést, nebo vadnout
Zdroj obrázku: Freepik

Květy se mohou objevit již s prvními paprsky slunce, někdy to může být již na konci února. Potěšit oko mohou až do května. Pokud vám kvetou na trávníku, nesmí se po odkvětu sekat. Zelenými listy rostlina čerpá energii, aby se mohla do dalšího roku regenerovat. Krokusy nevyžadují mnoho péče a jsou velmi odolné vůči nízkým teplotám. Aby správně rostly, musíte je pravidelně zalévat.

Po odkvětu můžete cibule vykopat a uskladnit

Když krokusy vyblednou a jejich listy budou žluté, můžete jejich cibulky vykopat a uskladnit při teplotě 20 stupňů. Musíte je často kontrolovat, aby se na jejich povrchu neobjevila plíseň nebo houby. Můžete je dát do papírového sáčku a na podzim zase vrátit. Krokusy mohou růst v jedné pozici klidně několik let. Před zimou je chraňte před škůdci i nízkými teplotami.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty potřebují dostatek slunce, příliš vody jim naopak škodí
Zdroj obrázku: Freepik

Místa, kde přezimují, můžete pokrýt vrstvou mulče, listí nebo větviček a odhalit je stačí v březnu. Takto zasazené cibuloviny tak mohou zůstat i tři roky. Po odkvětu je vykopejte, vysušte a oddělte od hlavní hlízy. Krokusy si můžete zasadit také do květináče. Výsev bude probíhat stejně jako u sazenic na zahradě.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-crocuses/
Přidat na Seznam.cz