Assortment Olive Oil Glass Green Olives

Zdravé tuky udrží v kondici tělo i náš mozek

Bez ohledu na věk chce každý zůstat dlouho v kondici, usměvavý a plný energie. V tomto stavu ale nevydržíme věčně. Zdravé tuky mohou pomoci ochránit mozek před stárnutím a kromě toho je dobré mozek trénovat i jinými způsoby.

Jak můžete posilovat mozek, aby sloužil co nejdéle?

Naše mozková kůra je z 60 % tvořena právě z omega-3 mastných kyselin. Již těhotné ženy se musejí postarat o to, aby mozek budoucích novorozenců byl v pořádku a dítě se mohlo správně psychicky i fyzicky rozvíjet. Jestli si chcete ještě ve stáří pamatovat, kam jste si založili brýle na čtení, je nutné mozek neustále trénovat a rozvíjet. Potřebuje také dostatečné množství živin.

Mohlo by vás zajímat:  Rostlinná strava je přirozenou cestou ke zdraví, která tělo navrátí do rovnováhy

Pro mozek jsou nejdůležitější tuky. Ale nepatří sem ty škodlivé, které se objevují ve sladkostech nebo smažených jídlech. Ty totiž způsobují zvýšení hladiny špatného cholesterolu, ale také ztrátu paměti. Časem se problémy mohou dostat do takové fáze, že vám bude hrozit mrtvice.

Nutritious Chia Seeds Spoon Close Up
Zdroj obrázku: Freepik

Dejte mozku nenasycené tuky, které najdete ve stravě

Mezi zdroje omega-3 mastných kyselin patří například ryby, hlavně tučné mořské, jak je sleď, makrela nebo sardinky. Ryby by se ale neměly smažit, protože do těla dostanete již zmíněné špatné tuky. Kyseliny najdete také ve vlašských ořeších nebo mandlích. Pravidelně si dávejte také lněná nebo chia semínka, která jsou navíc plná vlákniny.

Mohlo by vás zajímat:  Plánujete skleník? Na toto byste neměli zapomenout

Vyzkoušet můžete také sýr tofu nebo za studena lisované lněné či řepkové oleje. Je dobré je mít uskladněné v dobře uzavíratelné nádobě a skladovat při teplotě 4–10 stupňů. Neměli byste konzumovat větší množství živočišných produktů, margarínu nebo jinak zpracovaných potravin. Nedostanete do těla správný poměr živin a budete se cítit bez energie. Z dlouhodobého hlediska mozek nedostane žádné impulsy a může se stát, že i když ho budete trénovat jinými způsoby, rychle se dostane z formy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-fish-oil-for-brain-health
Přidat na Seznam.cz