Close Up Young Women Doing Groceries

„Chtěla jsem vás podpořit, ale v supermarketu nakoupím lépe a levněji,“ vytkla jsem prodejci zeleniny

Celý život nakupuju v těch velkých, mnohými nenáviděných supermarketech. Vždycky jsem si myslela, že je to nejpraktičtější – všechno pohodlně na jednom místě a za rozumné ceny. Ale poslední dobou jsem četla hodně o tom, jak je důležité podporovat místní zemědělce a jak je jejich produkce čerstvější, kvalitnější a zdravější. Takže jsem se jednoho sobotního rána rozhodla vyrazit na místní trh. Představovala jsem si to jako malé dobrodružství, které mi přinese nové chutě a příležitost dělat něco dobrého pro komunitu.

Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem na trhu nenašla ani polovinu věcí, které jsem měla na svém seznamu. Bylo tam pár stánků s ovoce a zeleninou, ale výběr byl… no, řekněme skromný. Hledala jsem salátové brambory, takzvaný varný typ A, ale prodavač se na mě jen podíval a pokrčil rameny. A rajčata? Měla jsem pocit, že ta na stánku prožila lepší dny. Byla měkká a některá dokonce mírně plesnivá.

Mohlo by vás zajímat:  Rádoby zdravá ovesná kaše může být pěkně špatným startem dne. K chybné přípravě se uchyluje řada lidí

A pak jsem se podívala na ceny a málem mi vypadly oči. Místní mrkev byla třikrát dražší než ta v supermarketu. Chápu, že místní zemědělci nemají tolik zdrojů a možná se jim nevyplatí prodávat za stejné ceny jako velké řetězce. Ale tohle bylo příliš. Stála jsem tam uprostřed trhu se seznamem v ruce a cítila jsem se tak nesmírně zklamaná. Chtěla jsem podpořit místní ekonomiku, ale ne za cenu, že budu platit tolik peněz za něco, co nevypadá ani zdaleka tak svěže nebo lákavě.

Mohlo by vás zajímat:  "Jsem na svém vlastním balkoně, kouřit na něm budu dál. Vy nemusíte větrat," odmítl jsem stížnost sousedů

Nakonec jsem koupila jen pár jablek a hrušek – aspoň něco, abych nepřišla domů s prázdnýma rukama. Ale celou cestu domů jsem přemýšlela o tom, jaký to má všechno smysl. Chci být zodpovědná, chci dělat rozhodnutí, která jsou dobrá pro naši planetu a pro lidi kolem mě. Ale zároveň musím myslet na svůj rozpočet a taky na kvalitu toho, co dávám své rodině na talíř.

Takže, co teď? Vrátím se zpátky do supermarketu s pocitem viny, že nejsem dostatečně „local“ a „eko“? Nebo vydržím s vyššími cenami a méně atraktivními produkty jen proto, abych mohla říct, že podporuji místní? Upřímně, ještě nevím. Ale zatím se mi zdá, že supermarket mi nabízí lepší rovnováhu mezi kvalitou, cenou a pohodlím.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz