Bush Is Ripening Tomato With Spots Affected By Late Blight Fungal Diseases Tomato Prevention Care Selective Focus

Plíseň na potravinách nestačí odkrojit. Správné je vyhodit celý kousek do koše

Máte na ovoci nebo pečivu plíseň? Bude nejlepší takové produkty vyhodit než je jen okrojit od plísně a zbytek sníst. V takových potravinách totiž najdete plísně po celém jejich povrchu, ne jen na tom jednom místě. U některých lidí, kteří snědí plesnivé ovoce, se mohou objevit zdravotní potíže, například poruchy srážlivosti krve nebo problémy s játry.

Jak se vyhnout otravě plísní a jak se jí zbavit?

Mykotoxikóza je název otravy škodlivými látkami, mezi které patří i plíseň. Řadí se mezi toxiny, kterých existuje více než 400 druhů. Mohou poškodit naše tělo a nejvíce jich najdete v potravinářských výrobcích. Mimo to se ale objevují také na zdech nebo stěnách, kde vznikají kvůli vysoké vlhkosti a nedostatku větrání. V každém případě může plíseň ohrozit naše zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Dýně se neztratí v kuchyni ani jako domácí dekorace

Plíseň najdete hlavně na ovoci, chlebu nebo zavařeninách. I když plíseň z jednoho místa odkrojíte, zůstane v produktu. Je lepší ho celý vyhodit, jinak si zaděláte na zdravotní problémy. Tyto potraviny nejsou vhodné ke spotřebě, je jedno, jestli v syrové, nebo vařené formě. Plíseň se objevuje také v pivu nebo vínu. Jak poznáte, že jste se otrávili plísněmi?

Slice Bread Asphalt Was Moldy Throwing Out Bread
Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor na bolesti břicha nebo zvracení

Záleží na druhu toxinu a jeho množství, které jste snědli. Podle toho se mohou objevit nejen bolesti břicha, ale také průjem nebo zvracení. Bohužel otrava může vést až ke ztrátě vědomí nebo ke smrti. V některých případech mohou plísně ovlivnit také vznik mutací plodu. Důležitá bude včasná léčba. V případě průjmu bude stačit pouze aktivní uhlí, ale pokud vám bude opravdu špatně, bude lepší navštívit lékaře, který doporučí správnou léčbu.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší zdroj vápníku kupodivu není mléko, nýbrž to, co nasbíráme na poli či v lese

Plísní se můžete lehce vyvarovat. A to nejen tím, že nebudete jíst plesnivé ovoce. Plíseň na stěnách je vhodné zlikvidovat chemickými prostředky, následně pořádně větrat a také dbát na správnou vlhkost v domácnosti.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/what-happens-if-you-eat-moldy-food/, https://www.healthline.com/nutrition/is-moldy-food-dangerous, https://www.fsis.usda.gov/food-safety/safe-food-handling-and-preparation/food-safety-basics/molds-food-are-they-dangerous, https://www.rd.com/list/moldy-foods-ok-to-eat/, https://spoonuniversity.com/lifestyle/cut-mold-off-of-food-is-it-still-safe-to-eat, https://www.superfoodly.com/10-side-effects-of-eating-mold/
Přidat na Seznam.cz