Bobkovy List1

Zázračné účinky bobkového listu jsou známy od starověku. Využijte jeho léčebnou sílu i vy

Co spojuje utopence, polévky a omáčky? Může to být společné koření, které všichni dobře známe: bobkový list. Tento zázrak se může pochlubit například detoxikačními vlastnostmi. Známe jej zejména pro jeho nepříliš výrazné aroma. Disponuje ale úžasnou chutí a vůní, které vyniknou po delší době vaření. Pro jeho účinky bychom jej měli užívat co nejvíce. Například ve formě odvaru.

Vavřín vznešený

I když bobkový list je poměrně známý, stále ještě málo lidí ví, že roste na stromě, který známe jako vavřín vznešený. Tento strom je možné pěstovat i u nás. Tím si můžete rozšířit obzory, protože využívat lze i čerstvé listy vavřínu, které jsou jinak velmi těžko dostupné. Vavřín vznešený dnes roste v jižní Evropě, Asii a Africe. Již v minulých dobách jej lidé používali zejména pro léčebné účely.

Mohlo by vás zajímat:  Levandulový nápoj osvěží v parném létě a zažene všechen stres. Prášky na spaní už nebudete potřebovat
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava odvaru

Vezměte několik listů a rozdrťte je v hmoždíři. Nemusí to být na prášek, ale čím menší kousky budou, tím lépe. Dejte je do hrnce a zalijte vroucí vodou (cca 650 ml). Povařte 5 minut a poté slijte přes jemné plátýnko. Uchovávat můžete v termosce, aby byl déle teplý. Můžete jej vypít místo klasického čaje nebo jej použijte ve formě obkladů. Odvar pijte v několika malých dávkách každých 30 minut po dobu dvou dnů. Déle konzumaci odvaru neprovádějte – příliš mnoho bobkového listu může způsobit krvácení.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky pěstované přímo v kuchyni budou po celý rok čerstvé a voňavé
Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti bobkového listu

Proč vlastně užívat odvar z bobkového listu? Pokud jej použijete ve formě obkladu, můžete zmírnit bolesti kloubů, dokonce i ty artritické. Důležité je zmínit také diaforetické a detoxikační vlastnosti, o kterých již věděli naši předkové. Můžete jej tedy použít i v případě, že detoxikujete svůj organismus nebo když chcete podpořit léčbu kožních a jaterních onemocnění nebo snížit hladinu cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že bobkové listy mohou interagovat s některými léky, je zapotřebí se poradit s lékařem.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bay-leaves
Přidat na Seznam.cz