Podlewanie Trawnika Nawodnienie Zraszaczem Rotacyjnym

Zavlažování je klíčem ke krásnému trávníku po celý rok

Sytě zelená plocha je pýchou každého zahradníka. Letmý pohled na trávník ale značí něco zhola jiného. Rozhodně nepřipomíná fotbalové ani golfové hřiště, naopak zesláblá stébla jsou nažloutlá. Suchá kola se s každým dalším dnem zvětšují. Nic, na co by měl být majitel pyšný, ale jak to změnit? Často se zapomíná na to nejdůležitější – na zalévání. Travní rostliny jsou jako jiná zahradní vegetace a potřebují dostatek vláhy. Zalévat se dokonce musí až do poklesu teplot k nule. Jakým způsobem zalévat trávník?

Mohlo by vás zajímat:  Zima dává trávníku zabrat. S prvními jarními paprsky je třeba jednat rychle

Zavlažování travní plochy

Zdravý trávník potřebuje pro svůj správný růst údržbu a pravidelné sečení, aby se zamezilo prorůstání plevelu. Trávník potřebuje pravidelně hnojit, obdobně jako jiná vegetace. Současně je nezbytné trávník soustavně zalévat. Postačuje střídmě dodávat vláhu pomocí zahradní hadice, u menších ploch po dobu asi 15 minut. Vždy je třeba dbát na to, aby se voda rozptylovala rovnoměrně. U rozsáhlých ploch se vyplatí zvážit zavlažovací systém.

Zdroj obrázku: Freepik

Postřikovače a automatické zavlažování

Na trhu existují různé druhy postřikovačů, které se mohou instalovat na již vysazené trávníky. U automatických zavlažovacích systémů se oproti tomu doporučuje instalace ještě před samotným založením trávníku. Správné dávkování se může nastavit pomocí dávkovačů, moderní soustavy se mohou ovládat pomocí aplikace v chytrém telefonu. Jaká jsou základní pravidla pro zalévání zelené vegetace?

Mohlo by vás zajímat:  Díky vertikutaci se trávník promění v hustý zelený koberec, který bude pýchou zahrady po celý rok

Pozor na horké počasí

Největší chybou, kterou je možné udělat, je zalévat během horkého a slunečného dne. Rostliny se nesmí nikdy zalévat za přímých slunečních paprsků, protože je může slunce spálit. Teplotní šok může poškodit stébla a kořeny, ale také dochází k okamžitému odpaření dopadající vody na horký povrch země. V létě se musí zalévat v brzkých ranních hodinách. V tuzemských podmínkách se jedná o rozmezí od šesti do devíti hodin. Následně se zavlažuje ve večerních hodinách, ideálně při západu slunce ve větším množství, aby se voda dostala až ke kořenům.

Zdroj: https://www.ndsu.edu/agriculture/extension/extension-topics/gardening-and-horticulture/lawn-and-yard/right-way-water-your-lawn
Přidat na Seznam.cz