Two Glasses Milk White Background Side View Copy Space

Hnojivo z mléka prospěje rostlinám, které ocení dávku vápníku

Využít v domácnosti vše, co se nabízí, a nevygenerovat takřka žádný odpad. To je heslo, které razí příznivci životního stylu zero waste. Ale nejen oni, naše babičky přistupovaly ke všem potravinám stejně a snažily se neplýtvat a spotřebovat naprosto vše, co se koupilo nebo vypěstovalo na zahrádce. Zbytky v podobě slupek nebo jiného biologického odpadu lze často využít jako hnojivo pro rostliny v domácnosti i na zahradě. Příkladem je běžné sušené mléko, které zbylo ve spíži.

Sušené mléko jako hnojivo

Jistě každý slyšel o hnojivu z cibulových nebo banánových slupek. V poslední době se objevují též tipy, jak využít běžné mléko i sušené. Právě to funguje skvěle na rostliny, které milují vápník. Zbytky sušeného mléka, i prošlého, pomohou dodat rostlinám potřebné látky, nadto se jedná o zcela přírodní hnojivo pro domácí zeleň. Používá se zejména pro podporu růstu půdních mikroorganismů a vyhovuje rostlinám, jako jsou palmy, kapradiny či fíkusy.

Mohlo by vás zajímat:  Hliníková fólie pomůže ochránit rostliny před škůdci a zajistí jim více světla
Zdroj obrázku: Freepik

Přibližně každé tři týdny

Jak se hnojivo používá? Jednoduše ve chvíli, kdy rostlina začne chřadnout, se smíchá prášek s dostatkem vody a směsí se jednotlivé exempláře zalívají v intervalu dvou až tří týdnů. Mléko musí být vždy dostatečně naředěné vodou, protože obsahuje také vysoké procento tuku. Tímto způsobem se docílí posilujícího účinku a rostlina bude dostatečně chráněná proti plísňovým a houbovým chorobám. V případě rajčat si poradí též se škůdci, přičemž podle zkušených pěstitelů zamezí i prorůstání plevelu.

Mohlo by vás zajímat:  Grilovací sezóna je pomalu za dveřmi. Její součástí je ale také jedna nepříjemná povinnost

Dobrá dezinfekce na nářadí

S čím ještě mléčný roztok pomůže na zahradě? Zkušení zahradníci radí mlékem ošetřit zahradnické náčiní, protože se tím eliminuje možnost přenosu nákaz na zahradě. Jako každé hnojivo má své výhody i nevýhody, mléčné hnojivo se doporučuje používat pouze v omezeném množství na rostliny, jako jsou aloe vera a zmíněné rostliny typu palem nebo fíkusů, které přídavek vápníku povzbudí k růstu. Nehodí se tento druh přípravku naopak na acidofilní rostliny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz