Zavíječ zimostrázový je pro oblíbený keř pohroma. Zakročte včas domácím postřikem
Zavíječ zimostrázový je nádherně zbarvený motýl. Ve stadiu larvy je jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších škůdců, kteří napadají zimostráz. Můra většinou ohrožuje rostlinu od dubna do října a je velmi obtížné se jí zbavit. Existují domácí prostředky, které se s ní vypořádají.
Jak poznat zavíječe zimostrázového?
Zavíječ zimostrázový je druh motýla, který se řadí do čeledi travaříkovitých a pochází z Asie. Jeho larvy jsou škůdci a napadají různé druhy zimostrázu. Larva můry zimostrázové je dlouhá asi 1–2 mm, ale během prvních čtyř týdnů začne dosahovat délky 3,5–4,4 cm. Nejdříve je tento hmyz zelený a má na sobě hnědé podélné čáry. Časem se tělo larvy zbarvuje stále více do hněda, jen hlava je stále černá. Dospělá můra má rozpětí křídel zhruba 4 cm. Dospělou můru přitahuje světlo a létá v noci od konce dubna až do října.
Jednoduchý způsob, jak namíchat domácí prostředek proti zavíječi zimostrázovému
Jde o škůdce, který napadá rostliny od dubna do října, proto je potřeba aplikovat ochranu již brzy na jaře, aby se minimalizoval jeho výskyt. Než se rozhodnete použít chemické prostředky, zkuste s můrou bojovat jednoduchými domácími prostředky. Jedním z nich je použití odvaru z octa. Postřik připravíte tak, že do dávkovače na postřik rostlin nalijete půl litru vody, přidáte tři lžíce řepkového oleje a čtyři lžíce octa. Touto směsí postříkejte napadenou rostlinu. Asi po 30 minutách zimostráz důkladně opláchněte vodou.
Díky sodě a mycímu prostředku budete mít klid
V boji proti zavíječi zimostrázovému můžete použít také jedlou sodu. Nalijte půl litru vody do lahve s rozprašovačem, přidejte lžičku jedlé sody a trochu prostředku na mytí nádobí. Touto směsí důkladně postříkejte napadené keře. Po několika hodinách larvy odpadnou na zem.
Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100