Colony Aphids Ants Garden Plants

Růže si každý zahradník hýčká, přesto bývají obětí škůdců. Šetrné metody je zlikvidují

Růže jsou skutečnou ozdobou každé zahrady a je možné je pořídit v různých typech, velikostech a barvách. Abyste rostlinám zajistili co nejlepší stav a podmínky, je třeba je pravidelně kontrolovat, přilepšovat jim vhodným hnojivem a také je pravidelně zalévat. Přesto se však může stát, že je napadnou škůdci a v takovém případě je nutné vědět, jak proti nim účinně zasáhnout.

Mšice

Mšice je drobný hmyz o velikosti přibližně 5 mm, který se živí rostlinnou šťávou a v potravě není nijak vybíravý. Kromě jiných rostlin může napadnout také růže, a to nejen jejich nadzemní části, ale i části rostlin, které jsou v půdě. Rostlinám škodí nejen tím, že jim odebírají životodárnou šťávu a způsobují tak například deformaci listů a změnu jejich barvy nebo nedostatečný růst rostlin, ale navíc rostliny pokrývají povlakem, který tvoří ideální prostředí pro cizopasné houby. Mšice jsou také přenašeči některých virů.

Mohlo by vás zajímat:  Noční škůdce, který ničí kořeny rostlin. Hraboše je nutné co nejdříve vystrnadit
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud jde o boj s mšicemi, existují speciální postřiky nebo můžete vyzkoušet i jeden domácí, k jehož přípravě budete potřebovat jen slupky z cibule. Ty přelijte vroucí vodou a nechejte je 24 h luhovat. Poté výluh přelijte do láhve opatřené rozprašovačem a rostliny důkladně postříkejte. Přirozeným nepřítelem mšic je slunéčko sedmitečné, které je vhodné na napadenou rostlinu přenést.

Svilušky

Svilušky patří mezi roztoče a napadají zejména listy, a to z jejich spodní strany. Jejich přítomnost lze poznat podle toho, že listy začínají vadnout a získávají stříbřitou barvu, navíc se na rostlině tvoří drobné, ale husté pavučinky.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci před ním varují, cukr ale rozhodně nesmí doma chybět. Dokáže zázraky nejen na zahradě

V případě, že se svilušky přemnoží, existují speciální postřiky pro jejich eliminaci a také ochranné prostředky na přírodní bázi. Naši předkové rostliny chránili například pomocí heřmánku. Šest polévkových lžic květu přelijte litrem vařící vody a nechejte dobře vyluhovat. Výluh poté sceďte, rozřeďte v poměru 1 : 5 a co tři dny jím postříkejte spodní stranu rostlin. Heřmánková kúra by neměla trvat déle než tři týdny.

Zdroj: https://hgic.clemson.edu/factsheet/rose-insects-related-pests/
Přidat na Seznam.cz