Zamiokulkas2

Zamiokulkas vydrží bez vody i dlouhé týdny. Pro svou nenáročnost patří mezi nejoblíbenější rostliny vůbec

Tato rostlina je jednou z těch, kterou si může pořídit i nezkušený pěstitel. Už jen při troše pozornosti a péče se tato květina dokáže odvděčit krásným vzhledem. Nazývá se také železná rostlina, protože je schopna vydržet i opravdu nepříznivé podmínky. Poradíme vám několik tipů, aby byla vaše rostlina spokojená.

Z Afriky do našich květináčů

Zamiokulkas je trvalá rostlina. V přírodě se nachází ve východní a jihovýchodní Africe v nížinných a podhorských lesích a savanách. V Africe se běžně používá jako léčivá rostlina, zatím co u nás si našla své místo na parapetech v mnoha domovech. Dokáže nás potěšit masitými a lesklými listy. Běžně se vyznačuje krátkým podzemním kmenem, ze kterého rostou listy a občas i květiny. Pod zemí stonek přechází do krátkého a hrubého kořene.

Mohlo by vás zajímat:  Krtek na zahradě není vítaným hostem, jednoduché metody ho vystrnadí pryč

Největší pozoruhodností této rostliny jsou její listy. Měří od 5 do 8 centimetrů a při růstu se shlukují do skupin, které tvoří krásnou kompozici. Za masitost listů vděčí systému, který je zodpovědný za sběr vody. Proto tyto rostliny dokážou přežít i měsíce bez zalévání. Zajímavé je, že spadlé listy jsou schopny zakořenit, obnovit celý orgán rostliny a vyvinout tak celkově novou rostlinu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co potřebuje železná rostlina

Zamiokulkas jde jednoduše přelít. Zavlažovat ho stačí každé dva týdny, a v zimě dokonce jednou za měsíc. Příznakem nadměrného zalévání mohou být zežloutlé listy a klesající stonky. Nepřehánějte to ani s hnojením. Stačí, když rostlinu jemně pohnojíte jednou za dva měsíce. Jelikož je původem z Afriky, má tato rostlina ráda teplo. Nejoptimálnější teplota je 20–30 stupňů. V zimě je dostačující teplota 20 stupňů. V chladných měsících je však vhodnější tuto rostlinu přesunout z okenních parapetů na jiné místo.

Mohlo by vás zajímat:  Každý má svůj osvědčený recept na nakládané okurky. I ty nejlepší však zkazí jediná chyba

I když má rostlina ráda teplo, nesnese přímé vystavení slunečnímu záření. Ostré slunce může způsobit na listech hnědé skvrny. To bývá první příznakem toho, že rostlina má příliš mnoho světla. Pokud zamiokulkas umístíme na severní stranu nebo mimo okno, nemusíme se bát hnědých skvrn a můžeme se těšit z nádherných listů.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/everything-you-need-to-know-about-zz-plants-zamioculcas-zamiifolia/
Přidat na Seznam.cz