Alergie

Jarní a letní měsíce jsou pro alergiky utrpením. S nepříjemnými příznaky lze jednoduše bojovat

Nadcházející jarní a letní měsíce s sebou přinesou příjemně teplé počasí, pro mnoho lidí ale také alergické reakce – štípání a pálení očí a sennou rýmu. Jak příznaky pylové alergie minimalizovat? Alergie je přehnaná reakce organismu na běžné látky, které u zdravých lidí nevyvolávají žádné příznaky. Alergeny mohou být buď celoroční, jako je například prach a roztoči, nebo sezónní, tedy pyly.

Co můžete pro své zdraví udělat

Nejběžnějšími pylovými alergeny jsou líska, olše, topol, bříza a dub. Koncentrace alergenů je ve venkovských oblastech nejvyšší ráno a ve městech večer. Pokud chcete příznaky alergie zmírnit, nejlepší je užívat antihistaminika. Dále se doporučuje nošení roušky a spaní se zavřenými okny. Sledujte oznámení týkající se pylu ve vaší oblasti a uzpůsobte tomu pobyt venku. Po každé procházce se převlékněte a osprchujte.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se otravných much jednou provždy. Nejjednodušší metody nejvíc pomůžou

Snažte se nosit sluneční brýle, které chrání oči před kontaktem s alergeny. Oči, nos a krk si vyplachujte fyziologickým roztokem. Trávu pravidelně sekejte ještě předtím, než se vytvoří květenství, a domů si nenoste žádné divoké květiny a trávy. Doma používejte čističku vzduchu a omezte kontakt se zvířaty, která mohou přenášet pyl.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomoci může i jídelníček

V období nejvyššího výskytu alergenů dbejte na správný jídelníček. Vynechejte jablka, broskve, třešně, manga, hrušky a lískové ořechy. Ze zeleniny se vyhněte celeru a mrkvi. Pokud jste alergičtí na pyly trav, raději nekonzumujte melouny, rajčata a mouku. Užívejte potraviny bohaté na vitamín C a tučné ryby. Vhodná je konzumace cibule a medu v nízkých dávkách.

Mohlo by vás zajímat:  10 kroků, jak připravit zahradu na nadcházející mrazy

Čaj, zejména zelený, je považovaný za velmi dobrou volbu pro všechny alergiky. Obsažené sloučeniny jsou velmi silným antioxidantem, který může zabránit tělu ve vytváření imunitních odpovědí na alergeny. Kromě toho si vařte čaje z kopřivy, která snižuje příznaky alergií, zázvoru, který ulevuje od alergické rýmy, a rozmarýnu, který má příznivý vliv na dýchací cesty.

Zdroj: https://www.uchicagomedicine.org/forefront/health-and-wellness-articles/how-to-deal-with-spring-and-summer-allergies
Přidat na Seznam.cz