Zamiokulkas1

Zamiokulkas potěší svou nenáročností a krásnými listy ty, kteří si umějí počkat

Zamiokulkas je krásná pokojová rostlina původem z Afriky. Jedná se o známou rostlinu, která se stala velmi oblíbenou dekorací mnoha interiérů. Její pěstování v domácnosti započalo až na konci dvacátého století. Za tuto dobu se stala velmi populární. A to především u těch, kteří na své rostliny rádi zapomínají nebo nemají čas se o ně starat. Nevyžaduje tedy mnoho péče a dokáže tolerovat i extrémní domácí podmínky. Bohužel ale tato rostlina nepatří do rukou netrpělivců, proč?

Vzhled rostliny

Jedná se o vzhledově zajímavou rostlinu. V domácích podmínkách může vyrůst až do jednoho metru. Charakterizují ji dlouhé dřevnaté oddenky, na kterých vyrůstají zaoblené lupínky zelené barvy. Pokud se o rostlinu dobře staráte, může vás odměnit krásnými klasovitými květy.

Mohlo by vás zajímat:  Také ve tmavém bytě se může rostlinám dařit. Stačí jim dopřát něco navíc
Zdroj obrázku: Freepik

Proč mít doma tuto rostlinu

Mimo dekorativních vlastností dokáže zamiokulkas čistit vzduch. Nejdříve z ovzduší eliminuje velké množství oxidu uhličitého a v noci podporuje tvorbu kyslíku. Proto se tuto rostlinu doporučuje umístit přímo do ložnice. Díky uvolňování kyslíku do ovzduší se zvyšuje hydratace a současně se snižuje výskyt bakterií a mikroorganismů.

Jak o rostlinu pečovat

Jelikož jde o nenáročnou rostlinu, je péče o ni velmi jednoduchá. Dopřejte jí vhodné místo – to je v polostínu. Nikdy ji nedávejte na přímé světlo. Pokud budou na rostlinu svítit sluneční paprsky, spálí se a listy hnědnou. Zamiokulkas také potřebuje v podstatě vysokou teplotu, to je kolem 25 °C. Přes zimní období dbejte na to, aby rostlina nebyla vystavena průvanu.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud orchidej nechce rozkvést, dokrmte ji jednoduchým hnojivem z kuchyně
Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka

Již jsme zmiňovali, že je rostlina vhodná pro lidi, kteří nemají čas se starat, tudíž nebude třeba ji několikrát týdně zalévat. Snese i vyschnutí a přes zimní období jí stačí, když ji zalijete jednou měsíčně. Během vegetačního období jí dopřejte vodu jednou týdně. A opravdu rostlinu nepřelévejte, jinak začnou uhnívat kořeny. Na přelití je rostlina citlivá.

Hnojení

Nemusíte ji ani pravidelně hnojit, ale na druhou stranu rostlina nesnese neúrodnou půdu. Poskytněte zamiokulkasu vícesložková univerzální hnojiva co tři týdny. Zároveň to ale s hnojením nepřehánějte. Stačí hnojivo ředit s vodou v poměru jedna ku jedné. Také byste měli vědět, že rostlina není vhodná pro netrpělivé pěstitele, protože produkuje přibližně tři až sedm nových listů ročně.

Zdroj: https://www.houseplantsexpert.com/zz-plant.html
Přidat na Seznam.cz