Housenka1

Škůdci ohrožují rostliny na zahradě i doma. Připravte si domácí přípravky, které je zlikvidují

Aby nebylo pěstování rostlin tak jednoduché, existuje mnoho škůdců, kteří mohou naši práci poškozovat a pochutnávat si na rostlinách, od kterých chceme bohaté kvetení nebo plody. Proto se vám jistě budou hodit následující recepty pro přírodní prevenci i odstranění škůdců na rostlinách.

Pravidelné prohlížení rostlin

Naprostým základem při péči o rostliny by vždy mělo být jejich pravidelné prohlížení. Sledujte, jestli na rostlině okem uvidíte škůdce. Varovným signálem může být také vadnutí i přes dostatečné množství vody, fleky na listech či jiné poškození. Jakmile si něčeho takového všimněte, okamžitě se pusťte do pátrání po příčině, ať můžete co nejdříve zahájit očištění rostlin a odstranění nežádoucích škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z jedlé sody zahubí mšice. Opakovaná aplikace zabrání jejich návratu
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitá je také prevence ve chvíli, kdy si koupíte nové rostliny a přinesete je domů nebo do skleníku. V tomto případě je vždy důkladně prohlédněte a ponechte alespoň dva týdny v pomyslné karanténě, kdyby se náhodou objevil problém. Nezapomeňte také na přesazení, během kterého zkontrolujete kořeny a případné škůdce v půdě.

Důkladné ošetření s pomocí mýdla

Pro důkladné ošetření napadané rostliny budete potřebovat obyčejné mýdlo, které promícháte zhruba s litrem vody. Vzniklou směs nalijte do postřikovače a důkladně ošetřete pokud možno všechny části rostliny. Pomoci může i utření silně napadených listů hadříkem namočeným v takto připraveném roztoku.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň bramborová dokáže zničit během chvíle celou úrodu. Zeleninu zachrání cibulový postřik
Zdroj obrázku: Freepik

Vývar z česneku

Pro další recept na ochranu rostlin před škůdci si opět vystačíte se základní a snadno dostupnou surovinou. Tentokrát půjde o česnek. Jednoduše si vytvoříte vývar, který následně necháte odstát a budete používat jako postřik. Výborně funguje i jako účinná prevence například při vysazování nových rostlin a ve chvíli, kdy si domů donesete nové rostlinky, které budete chtít dát k ostatním. Pomoci může i v situaci, kdy se objeví problémy se škůdci či houbové choroby.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/list/10-worst-garden-insect-pests-and-how-to-get-rid-of-them/
Přidat na Seznam.cz