Woman Caring Houseplants Pots Watering Plants From Watering Can

Zálivka je pro pokojové rostliny klíčem ke zdraví a růstu. Správný moment zalití prozradí jednoduchý test

Zalévání hrnkových rostlin je nejdůležitější péčí. Nedostatek hydratace způsobuje jejich úhyn. Tato zdánlivě jednoduchá činnost se však řídí přísnými pravidly. Zřídka je respektujeme a děláme chyby, které vedou k chorobám rostlin, jejich abnormálnímu růstu nebo hnilobě.

Jak často zalévat rostliny

Neexistuje jediné pravidlo, které by naznačovalo, jak často se mají rostliny zalévat vodou, protože v tomto případě vše závisí na druhu. Specialisté navrhují, aby se to dělalo pravidelně a aby se množství vody přizpůsobovalo konkrétní rostlině. Koneckonců ne každá rostlina přežije několik dní sucha, ale nejvíce jí ublíží, bude-li mít příliš mnoho vody.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda vnese domů to pravé adventní kouzlo. Postarejte se, aby byla skutečnou ozdobou

Nejlepší je nalít vodu do květináče jemným proudem na jeho okraje a počkat, dokud přebytek nesteče do stojanu. To, co zbylo, lze nalít znovu do konvičky. A kdy znovu zalévat? Stačí udělat jednoduchý test, kdy prst zatlačíte do substrátu do hloubky asi 3 cm. Pokud je suchý, je to znak toho, že můžete zalévat rostlinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda na zalévání

Dešťová voda je nejlepší pro zalévání květin. Máme-li takovou příležitost a oblast, ve které žijeme, není znečištěná, nic nám nebrání v jejím používání k zavlažování rostlin. Vždy však můžeme použít vodu z vodovodu. I když je její kvalita velmi dobrá, obsahuje chlór škodlivý pro rostliny. Pokud se ho chcete zbavit, použijte odstátou vodu (přenesenou do láhve a ponechanou na několik hodin, ta bude obsahovat méně škodlivých prvků).

Mohlo by vás zajímat:  Slimáky v zahradě zredukuje ruční sběr, měď a sůl

Někteří lidé doporučují používat pro zalévaní vodu převařenou, protože obsahuje méně vápníku. Toto je opodstatněné pouze v případech, kdy je naše vodovodní voda tvrdá, tedy má velkou hladinu vápníku. Stejně důležitá jako frekvence zavlažování je denní doba, kdy provádíme daný postup péče. Na toto by se mělo pamatovat zejména v létě. Nejlepší je zalévat, když slunce pálí nejméně, tedy ráno nebo večer.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-water-house-plants/
Přidat na Seznam.cz