Closeup Marsh Rice Rat Sunlight With Blurry Background

Potkani představují pro každý domov pohromu. Zbavit se jich lze několika metodami

Potkani jsou hlodavci, se kterými se jistě nikdo nechce potkat v domácnosti, v obchodě nebo ve skladech. Vyskytují se všude tam, kde mají možnost sehnat potravu. V poslední době jsou přemnožení zejména ve městech a v blízkosti obytných sídel. Při podezření na jejich výskyt je potřeba rychlá reakce, škodí totiž nejen likvidací zásob, ale zejména patří mezi přenašeče závažných chorob. Jak se potkanů zbavit efektivně? Vyzkoušejte tipy odborníků.

Na jednoho člověka až pět potkanů

Setkat se s potkany je poměrně běžné a jejich populace navíc neustále roste. Experti dokonce varují, že ve městech už žije na jednoho obyvatele až pět potkanů. V Praze se tak v kanalizaci a na ulicích potuluje na šest milionů potkanů, což je děsivé číslo. Potkan obecný nebo jen potkan patří mezi myšovité hlodavce a dosahuje délky až 30 centimetrů a má několikacentimetrový ocásek. Tento druh hlodavců se rychle množí a jedinci jsou velmi obratní. Živí se odpadky z popelnic i menšími živočichy, je všežravec.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot vytvoří útulnou zástěnu před okolním světem, vybírejte podle svého vkusu
Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí v koloniích

Potkani žijí v koloniích, které se mohou rozmnožit do enormních rozměrů. Potkani umí dokonce plavat a dokážou se dostat do domácností i skladu skrze kanalizaci. Potkan je dravý, hrozí přenos nebezpečných onemocnění včetně tyfu, histoplazmózy nebo Weilovy choroby. O jejich přítomnosti mohou svědčit zbytky potravy, překousané kabely, rozkousané dřevěné části nebo trus. Nejčastější metodou jejich likvidace jsou pasti, které se instalují spolu s návnadou. Je však potřeba dávat pozor na malé děti a domácí mazlíčky. Vzhledem k inteligenci potkanů se však po čase naučí pasti rozpoznávat a vyhýbat se jim.

Mohlo by vás zajímat:  Do mrazáku nepatří citrusy, mléčné výrobky ani vejce

Jedy, kočka i deratizace

Jaké metody využít mimo pasti? Další možností jsou různé druhy jedů, po kterých potkani umírají. Prodávají se ve formě granulátu nebo v tekutém stavu, kdy se mísí s mlékem. Tyto návnady se musí rozmístit ve sklepě nebo na chodbách či u spíže. Pomůže také kočka, jejíž pach potkani nemají rádi, nebo instalace kočičích chlupů do rohů a ke škvírám. Při větším množství jedinců nebo v případě celé kolonie je pak vhodné kontaktovat specializovanou firmu, která provede deratizaci.

Zdroj: https://bpca.org.uk/pest-aware/brown-rat-control-how-to-get-rid-of-brown-rats-bpca-a-z-of-pests/189176
Přidat na Seznam.cz