Ikea 4048225 1280

Základní pravidla zalévání rostlin musí znát každý, kdo doma pěstuje květiny

Výběr vhodné půdy nebo substrátu, správného místa podle intenzity slunečního záření a také četnost a způsob zalévání patří k hlavním požadavkům, které je potřeba splnit, aby se vámi pěstovaným rostlinám dařilo. Zejména zálivka vzbuzuje mnoho otázek, a ačkoliv některé druhy rostlin potřebují individuální přístup a je dobré vědět jaký, přesto existují určité základní zásady, které vám pomohou udržet rostliny zdravé.

Voda a jakou zvolit

Rostlinám se samozřejmě nejvíce zavděčíte čistou, přírodní deštivou vodou, ovšem ne každý má možnost ji jímat. Pokud k ní přístup nemáte, nezbývá než použít klasicky vodu z vodovodu, je však potřeba myslet na to, že tato voda je ošetřena chlorem, který pro rostliny není vhodný.

Mohlo by vás zajímat:  Lilie míru může kvést po celý rok. Domácí hnojiva jí k tomu pomohou

Řešením je nechat vodu určenou k zalévání dostatečně odstát, přičemž doba odstátí by vždy měla být alespoň několik hodin. Pokud víte, že máte tvrdou vodu, doporučují ji odborníci před zaléváním ještě převařit, protože tak se účelně sníží obsah vápníku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Četnost a doba zálivky

Jak již bylo výše uvedeno, některé rostlinné druhy vyžadují specifický přístup, ale obecně lze říct, že zkušení pěstitelé spíše doporučují zpočátku zalévat pravidelně a spíše méně a pak případně zálivku zvýšit, nebo snížit podle potřeby. Je také dobré vědět, zda nepěstujete takové druhy, které vyžadují zálivku do misky pod květináč.

Mohlo by vás zajímat:  Půvabná jícnovka se stane ozdobou interiéru. Splnit její náročné požadavky dokáže každý

Pokud jde ovšem o četnost zálivky, neměla by být příliš častá, protože hrozí riziko přelití a uhnutí rostlin. Možným řešením také je, že rostlině poskytnete jednorázově dostatek vláhy, ale tak, abyste eliminovali přebytečnou vodu. Můžete vodu tedy nalít do květináče až po okraj a poté nechat přebytečnou vodu odtéct. A jak poznáte, že rostlina potřebuje další zálivku? Prověřte vlhkost půdy jednoduše prstem a pokud přibližně do hloubky 3 cm nenarazíte na vláhu, je zalití namístě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Je-li rostlina dehydrovaná, můžete jí účinně pomoct tím, že celý květináč ponoříte na 15 minut do vody a umožníte jí tak dobře se vstřebat do půdy. Poté nechejte přebytečnou vodu odtéct.

Mohlo by vás zajímat:  Doma vypěstovaná bazalka je nejvoňavější, líbit se jí bude i na parapetu v květináči

A kdy zalévat? Odborníci se shodují na tom, že nikoliv v poledne, ale již se rozcházejí v tom, zda je to lépe udělat ráno, nebo večer. Zdá se však, že ranní zalévání je nejvhodnější, protože rostlině poskytne nejlepší podmínky pro následnou fotosyntézu během dne.

Zdroj: https://invinciblehouseplants.com/blog/how-to-water-indoor-plants
Přidat na Seznam.cz