Kalanchoe 4527249 1920[1]

Podle názvu ji na rostlinu nikdo netipuje. Kromě krásy překvapí svými zdravotními přínosy

Rostliny mohou být nejenom esteticky krásné, ale mohou být také praktické, nebo zdraví přínosné. A právě taková je i jedna, kterou podle názvu nemusí znát každý. Když se řekne kolopejka, málokdo tuší, co si pod tímto označením představit. A stejné to může být v případě vyslovení názvu kalanchoe. Pokud tápete, podívejte se na představení rostliny, která v sobě skrývá zcela unikátní potenciál. Tedy pokud jde o správný druh, který nese označení kalanchoe pinnata. V čem je unikátní? Používá se v rámci léčitelství, a to dvěma možnostmi:

  • Interně ‒ kapáním do nosu nebo vypitím
  • Externě ‒ potíráním ran, boláků, kousnutí a pupínků
Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat vánoční hvězdu

Už Goethe ji vzýval

Tato odrůda kolopejky se pyšní nádhernými květy a neobvyklým tvarem listů. Zaujala i slavného básníka a přírodovědce Johanna Wolfganga von Goetheho. Sledoval a zkoumal růst malých rostlinek z mateřského listu a prováděl jejich kultivaci. Dokonce této rostlině věnoval i báseň, ve které popisuje pravidla jejího pěstování. Proto se v Německu kolopejce říká „Goetheho rostlina“.

Zdroj obrázku: Pixabay

Široké spektrum vlastností a léčivých účinků

Šťáva kalanchoe obsahuje flavonoidy, katechiny, stopové prvky a antioxidanty. Účinné látky obsažené v míze kolopejky se již dlouho využívají v tradiční medicíně v oblasti Afriky, Indie, Číny a Austrálie. Působí protizánětlivě, antisepticky, snižuje horečku a zmírňuje bolest, uvolňuje svaly, zmírňuje stres a napětí, snižuje krevní tlak, ochraňuje játra a potlačuje vznik žaludečních vředů. To je poměrně působivý seznam účinků.

Mohlo by vás zajímat:  Na nenáročné kolopejky můžete občas i zapomenout, dopřejte jim ale dostatek světla

Kalanchoe lze proto efektivně využít například při léčbě nachlazení a infekcích dýchacích cest, při zánětech, horečce, proti průjmu, při nadýmání, astmatu a cukrovce. Potíráním šťávou z rostliny lze urychlit hojení vředů a ran a vyřešit různé kožní problémy. Kalanchoe působí jako biostimulant. To znamená, že stimuluje regeneraci poškozených tkání. Využívá se proto i jako podpůrný doplněk po chemoterapii a radioterapii.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/kalanchoe
Přidat na Seznam.cz