Hyacinths 1403653 1280

Okouzlující hyacinty mohou růst i v interiéru, preferují ale chladnější podmínky

Hyacinty jsou rostliny s okouzlujícím vzhledem. Lákají krásným barevným květenstvím shromážděným v klastrech. Pěstování hyacintů není složité, pokud jim věnujete trochu pozornosti. Jak na to, aby hyacinty krásně rostly i doma?

Barevný hyacint

Hyacint je cibulová rostlina rodiny chřestů. Jeho největší chloubou jsou krásné květy různých barev, jako je bílá, žlutá, růžová, modrá nebo fialová. Jeho působivý vzhled z něj dělá rostlinu, která často zdobí zahrady, ale stejně dobře jej lze pěstovat doma v květináči. V obchodech si můžete koupit cibulky, které mají vzrostlé kořeny a stonky, avšak ani pěstování od prvopočátku není nikterak složité.

Mohlo by vás zajímat:  Okrasné dřeviny ozdobí byt i během chladných měsíců

Výběr správné cibulky

Hyacintové cibulky lze snadno zakoupit v zahradních obchodech. Vždy byste si měli vybrat zdravé a pevné, bez známek onemocnění. Každou cibulku si v ruce prohlédněte ze všech stran, plíseň se může objevit kdekoliv. Stejně tak dejte ruce od cibulek s hnědými skvrnami, zatuchlým zápachem či měkkou strukturou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Výsadba cibulek

Výsadba cibulek doma není nikterak náročná, stačí provést tzv. spěchající cibulky. Tento úkon spočívá ve vytvoření přírodních podmínek, které umožňují uvolňování kořenových semen z cibulek. Stačí je přesunout na chladné místo, například do suterénu, a držet je tam, dokud se neobjeví kořeny, a poté dát cibulky do květináče se zeminou. Celý proces může trvat až 10 týdnů.

Mohlo by vás zajímat:  Známe tajný trik, po kterém orchideje porostou a pokvetou jako o závod

Hyacint pro netrpělivé

Zahradní obchody nabízí hyacinty umístěné v substrátu, které již mají vzrostlé listy a stonek, na kterém se objeví krásné květiny. Při výběru rostliny koukejte po houbových onemocněních a zkoumejte její strukturu, cibulka by měla být tvrdá. Zajímavé je, že podle vzhledu cibulky můžete posoudit, jakou barvu budou mít květy rostliny. Ty s bílou strukturou pokvetou bíle či žlutě, s červenou strukturou vykvetou růžovou, červenou, modrou nebo fialovou barvou.

Umístění

Vysazený hyacint potřebuje trochu času, aby správně rostl. Rostlinu umístěnou v zemině dejte do místnosti, jejíž teplota nepřesahuje 4 °C. Po vývoji listů a stonků stačí přesunout rostlinu na teplejší místo. Volte světlé místo, avšak bez přímého vystavení slunečním paprskům. Hyacint roste nejlépe v teplotě do 20 °C.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=614
Přidat na Seznam.cz