Pots 716579 1920

Základní pravidla pěstování kaktusů, aby se jim dařilo a těšily nás dlouhé roky

Kaktus patří mezi nejoblíbenější rostliny, a to především díky jeho krásnému vzhledu, originalitě a také odolnosti. Pokud vám nevadí jeho bodlinky, nebraňte se kaktusu a vyzdobte s ním parapety. Věřte, že i v teplém a suchém bytě se těmto druhům sukulentu bude dařit, a pokud rádi cestuje, kaktus vydrží klidně i vaši měsíční dovolenou. Co takový kaktus přesně potřebuje?

Kam kaktus umístit

Aby se kaktusům dařilo a rostly tak, jak mají, potřebují dostatek světla. Každý den byste mu měli dopřát několikahodinové přímé světlo. Naopak mimo sezonu je dobré kaktus umístit na tmavé místo, do tmavé chodby bez okna a na jiná podobná místa. Jestliže kaktusy i mimo sezonu necháme na okně, mohou se různě deformovat.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje pokvetou do krásy, jen pokud jim zajistíme optimální podmínky a péči
Zdroj obrázku: Pixabay

Zemina pro kaktusy

Správná zemina je pro kaktusy více než důležitá. Nemůžete rostlinu umístit do běžného substrátu, a to převážně kvůli houbám a možnému výskytu plísní, které by kaktusu mohly ublížit. Ideálně byste při přesazování měli využít rašelinu smíchanou s hrubým pískem nebo zakoupit již namíchanou zeminu pro kaktusy. 

Květináč

Nezapomínejte ani na výběr květináče, ten je velice důležitý. Správný květináč pro kaktus by neměl být ani velký ani malý. Jestliže zvolíte příliš velký květináč, může se stát, že kořeny neprorostou v celé zemině, a ta přestane být propustná, nadýchaná a ztratí svou prodyšnost. Tím pádem mohou kořeny začít zahnívat. Příliš malý květináč také nebude dobrou volbou, protože do takového květináče přijde malé množství zeminy a kaktus může strádat na živinách. Velikost by měla být zvolena s ohledem na šířku kaktusu tak, aby při zasazení kaktusu zbylo po krajích několik centimetrů místa. Jakmile tyto kraje začínají mizet, je to signál na přesazení do většího květináče. Volte květináč široký, nikoli úzký. A také nezapomínejte na odtokové otvory.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda nemusí být dekorace na pár dní. S trochou péče vykvete napřesrok zase
Zdroj obrázku: Pixabay

Zalévání kaktusu

Kaktusu dopřejte zálivky jen tolik, aby se voda stihla co nejrychleji vsáknout, nikde nestála a zemina nebyla promočená. Pokud to se zálivkou přeženete, měla by vám přebytečná voda jednoduše díky odtokovým otvorům odtéct. Co nejrychleji jednejte a vodu vylijte. Zalévejte mírně, zhruba každých 14 dnů. Ale pozor, zalévejte pouze v chladnějším čase, to je ráno nebo večer, aby rostlinu nespálilo sluníčko. A také zalévání kaktusu provádějte pouze ve vegetačním období – na jaře a v létě. Poté kaktusy potřebují klid pro růst.

Přidat na Seznam.cz