Snowcovered Thuja Branches Falling Snow Landscape Macro Photography Wallpaper

Zahradnické práce nekončí ani v zimě. Postarat se musíme o stromy i živočichy

Práce na zahradě v zimě není pouze o čekání na jaro. Příprava, údržba a plánování mohou být klíčovými kroky ke zdravé a krásné zahradě i v chladném období. Respektujte potřeby rostlin, udržujte nástroje v optimálním stavu a zachovejte biodiverzitu, abyste si mohli užívat příjemné zahradnické aktivity i během zimy.

Příprava na zimu

Zimní měsíce nabízejí příležitost k pečlivé přípravě zahrady na nízké teploty a proměny počasí. Zkontrolujte stav zahradních nástrojů a proveďte jejich údržbu. Zakryjte citlivé rostliny rohožemi nebo speciálními ochrannými materiály. Zkontrolujte stav zavlažovacího systému a připravte ho na zimu vyprázdněním vody, aby se zabránilo zamrznutí.

Mohlo by vás zajímat:  Aktivní uhlí zlepší růst rostlin a zkvalitní půdu

Údržba stromů a keřů

Zima je ideálním obdobím k údržbě stromů a keřů. Proveďte prořezání, odstraňte odumřelé větve a zajistěte, aby stromy byly v dostatečně pevném postavení. To je také vhodná doba pro nasazení stromům ochranných plátů, které pomohou minimalizovat poškození vlivem sněhu nebo mrazu. Jestli jste nestihli prořezání na podzim, připravte se na údržbu stromů a keřů na jaře.

Christmas Winter Scene Trees Snow Gazebos Recreation
Zdroj obrázku: Freepik

Zimní výsadba a plánování

Zima není jen obdobím údržby, ale i časem pro zimní výsadbu. Některé rostliny, zejména stálezelené, mohou být vysazeny v zimě. Plánování nových zahradních prvků nebo reorganizace prostoru má v zimním období výhodu, že můžete lépe vizualizovat strukturu zahrady bez listí a květů. Zima je ideální na plánování toho, co budete pěstovat na jaře a létě. Můžete si také nakoupit semínka, která vysadíte s příchodem jara.

Mohlo by vás zajímat:  Trávník potřebuje péči také během zimy. Zůstane pak svěží a na jaře se znovu zazelená

Zachování biodiverzity

Podporujte biodiverzitu i v zimě tím, že vytvoříte přírodní prostředí pro ptáky a hmyz. Umístěte krmítka a naplňte je semeny, ořechy nebo tukovými koulemi. Vytvořte malé úkryty pro hmyz a drobné živočichy. V zimě může být podpora místní fauny zahradou přínosná a zároveň poskytnete krásný pohled na život v chladných měsících.

Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/discover/gardening-tips/gardening-tips-for-winter
Přidat na Seznam.cz