Compost Composter With Organic Waste Compost Soil Cycle As Composting Pile Rotting Fertilizer

Zahradní kompost zužitkuje organický odpad a promění ho ve výživné hnojivo

Zahrada je prostorem, kde se člověk může věnovat ve svém volném čase pěstování okrasných i užitkových rostlin. Práce na ní přispívá k lepší fyzické i psychické kondici. Je to užitečný koníček, kterému je možné se věnovat do vysokého věku, jestliže člověku slouží zdraví. Na zahradě by určitě měl být kompostér. Na co slouží a jaký si pořídit?

Co je kompost

Na zahradě není nouze o biologický odpad. Když se podíváme na jeho složení, je velká škoda, aby skončil v popelnici. Ve vší té posekané trávě, vytrhaném plevelu, shrabaném listí se skrývá spousta živin, jež je možné získat. Je k tomu ale třeba mít k dispozici kompostér, kam budete biologický odpad dávat.

Mohlo by vás zajímat:  Meruňky jsou unikátem pro zdraví, na Vánoce se hodí mít zásobu sušených

Po jeho rozložení získáte úrodnou půdu obohacenou o dusík, draslík a fosfor, kterou použijete pro hnojení rostlin i stromů. Kompostér slouží pro výrobou kompostu. O to se v něm postarají různé mikroorganismy, které se podílejí na rozkladu biologického odpadu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si kompostér vyrobit

Na trhu, zejména v hobbymarketech, je možné koupit kompostér již hotový. Je to zpravidla plastová nádoba, která bývá s víkem i bez něho. Kompostér si ale také můžete vyrobit sami, když k tomu použijete dřevěná prkna.

Mohlo by vás zajímat:  Jak efektivně zužitkovat zbytky z ovoce a zeleniny? Jedině v kompostu!

Na kompostér si najděte vhodné místo, které je dobře větrané. Dávat do něho můžete vše, co je biologický odpad rostlinného původu. Klidně do něho lze přidat kávovou sedlinu, čaj, zbytky ovoce a zeleniny, posekanou trávu, shrabané listí, plevel. Do kompostu rozhodně nepatří nic živočišného původu jako kosti, zbytky masa apod.

Jak se biologický odpad přemění na úrodnou zeminu

Jak jsme uvedli výše, v kompostu působí mikroorganismy. Ty potřebují ke svému životu teplo a vlhkost. Proto se vyplatí v době sucha občas kompost prolít vodou. Zrání kompostu trvá asi půl roku až rok. Pak je připravený k použití. Můžete jím přihnojovat užitkové i okrasné rostliny a stromy.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/basics/garden-compost-benefits.htm
Přidat na Seznam.cz