112606

Příliš tvrdá půda ovlivňuje růst rostlin. Řešením je mulčování a pravidelné kypření

Tvrdá půda způsobuje na zahradě jen problémy. Velmi tím ovlivníte růst rostlin i kvalitu půdy na svých záhonech. Změkčení půdy je skvělým způsobem, jak zlepšit její kvalitu a zajistit, že všechny rostliny nádherně porostou. Existuje hned několik způsobů, jak se o tento proces můžete postarat. A všechny jsou zadarmo, takže se nemusíte obávat žádných nákladů navíc.

Organická hmota

Jedním ze způsobů, jak změkčit půdu, je přidáním hnojiv. Organické hnojivo je úžasným způsobem, jak toho dosáhnout. Využít k tomu můžete domácí kompost nebo hnůj. Obojí jednoduše zapracujte do horních 15-20 cm půdy a vložte tam vrstvu asi 2-3 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční vývar může chutnat ještě lépe díky několika tajným ingrediencím. Nebojte se polévku přikyselit

Využijte rostliny

Další možností je tzv. zelené hnojení. Využít k tomu můžete např. jetel, hořčici nebo vikev. Tyto rostliny se postarají o přírodní změkčení půdy a obecně zlepší kvalitu půdy. Jednoduše tyto rostliny vysejte po své zahradě nebo do záhonů. Kvalita půdy bude mnohem lepší.

2148181144
Zdroj obrázku: Freepik

Mulčování

Mulč je skvělou možností, jak udržet vlhkost mnohem více v půdě. Tím ji efektivně změkčíte, aniž byste se příliš snažili. Využít k tomu můžete posekanou trávu, slámu, dřevěné štěpky nebo papírové kartony (bez potisku a lepenky). Vlhkost zůstane po dlouhou dobu v půdě a struktura substrátu bude mnohem lepší.

Mohlo by vás zajímat:  Kvasnicové hnojivo dodá tújím důležité prvky. Budou znovu sytě zelené

Kypření půdy

Kypření také patří mezi jednoduché a velmi efektivní metody, jak můžete zlepšit kvalitu a vzdušnost své půdy. Tvrdá půda zamezí kořenům rostlin, aby se mohly rozrůstat. Právě proto je tak důležité, abyste se o strukturu půdy aktivně starali. Přitom vám stačí jen vidle nebo kultivátor k tomu, abyste půdy zlepšili.

Pravidelné zavlažování

Správný přísun vody je klíčový pro správnou strukturu substrátu. Tvrdá půda špatně absorbuje vodu. Zalévejte proto pomalu a po menších částech. Díky tomu se voda lépe vsákne a postupně změkčí půdu, ve které pěstujete své květiny, ovoce i zeleninu.

Zdroj: https://www.wildvalleyfarms.com/healthy-gardening-blog/how-do-i-soften-my-soil
Přidat na Seznam.cz