Aronie

Zahradní drobné ovoce je přímo nabité zdravím. Dopřejte si plné hrsti, vaše tělo vám poděkuje

Jedna nebo dvě denní dávky ovoce jsou nutností, nejlépe toho lokálního. Odborníci navíc doporučují konzumaci ovoce v dopoledních hodinách, kdy je metabolismus nastartovaný na rychlé spalování a ovocné cukry přeměňuje rychleji. Některé druhy jsou však vhodné i na odpolední svačinku, protože mají vysoký obsah vody, vlákniny a minimum kalorií. Ovoci by se neměly vyhýbat ani těhotné, pro které je důležitý vyvážený jídelníček s příjmem vhodných vitamínů a minerálů. A které letní ovoce si dopřát a proč?

Bobulovité ovoce i třešně

Které ovoce zpestří jídelníček sladkou nebo naopak kyselou chutí a dodá potřebné vitamíny a minerály? Jednoznačně drobné zahradní a lesní bobulovité ovoce, především angrešt, rybíz, borůvky nebo aronie. Doslova lékem pro lidi se dnou, revmatismem nebo trpící nespavostí jsou třešně. Vyhýbat bychom se ale neměli ani ostatnímu zahradnímu ovoci, které je z lokálních zdrojů a bez chemických postřiků. Zahradní ovoce má totiž mnoho výhod.

Mohlo by vás zajímat:  "V letáku lákáte na ovoce ve slevě, ale žádná cenově výhodná jablka tu nemáte," naštvala jsem se v obchodě
Zdroj obrázku: Pixabay

1.    Třešně

Obsažený kyanidin dokáže potlačovat kyselinu močovou v těle, třešně jsou tak vhodné pro lidi s artrózou, dnou nebo revmatismem. Navíc obsahují velké množství vitamínu B, denní doporučená dávka je 200 gramů.

2.    Aronie

Aronie se vyznačují antioxidačními účinky, likvidují volné radikály a díky obsaženým antokyanům a katechinům účinně působí proti rozvinutí rakovinného bujení v těle.

3.    Borůvky

Malé tmavé plody jsou zázrakem pro oči a při léčbě diabetu, obsahují antokyany a chlubí se antioxidačními účinky, které likvidují volné radikály v těle.

Mohlo by vás zajímat:  Správně prořezaný borůvkový keř bude plodit mnohem více lahodných bobulí
Zdroj obrázku: Freepik

4.    Rybíz

Nehledě na barvu je rybíz bohatým zdrojem vitamínu C pro posílení imunitního systému a podporu krevního oběhu a obsahuje látky zabraňující vzniku krevních sraženin. Doporučuje se miska čerstvého rybízu denně.

5.    Angrešt

Hrst syrového angreštu denně zlepšuje trávení, při zácpě jsou vhodné dvě dávky. Obsahuje velké množství vlákniny a stimuluje střevní peristaltiku, při zvýšené konzumaci má lehce projímavé účinky.

Zdroj: https://www.washingtonian.com/2012/07/16/8-of-the-healthiest-summer-fruits-and-veggies/
Přidat na Seznam.cz