Violet Flowers Early Spring Spring Creative Fine Art Concept

Něžné kvítky fialek potěší oko, ale i naše zdraví. Uleví při nachlazení i kožních problémech

Během chladnějších měsíců v roce je snadné chytit bakterie a viry. Proto jsme velmi náchylní na nachlazení, chřipku nebo angínu. Fialka vonná pomůže zbavit se nepříjemných hlenů, podpoří léčbu kašle, zánětu průdušek nebo angíny. Připravit si z ní můžete fialkový sirup, který funguje jako úžasný domácí a zcela přírodní lék. Přelom dubna a května je ideální čas na sklizeň této jedinečné a velmi krásné rostliny.

Nejde jen o hezkou květinu

Fialka vonná je často viděna jen jako ozdoba zahrady, ale můžete ji použít i mnoha jinými způsoby. Kromě dekorativních vlastností přináší i zdravotní účinky. V květech, oddencích i listech se nachází salicylové sloučeniny, karotenoidy a saponiny, které podporují léčbu angíny, bronchitidy a pomáhají se zbavit sekretu v krku a zmírnit přetrvávající kašel.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky obohatí kuchyni jedinečnou vůní a vytvoří dokonalou chuťovou harmonii
Zdroj obrázku: Freepik

Přípravky s fialkou vonnou se považují také za úžasný lék na kožní problémy. Mají dezinfekční účinky, pomáhají se zbavit lupů, podporují léčbu akné a dokonale vyživují pokožku. Tato malá rostlina má skutečně co nabídnout a neměli bychom na její úžasné vlastnosti zapomínat. Zakoupit si můžete v bylinkářství sušené fialky na přípravu nálevů a čajů, ale můžete si z nich také sami vyrobit léčivý sirup.

Jak připravit efektivní sirup proti nemocem?

Příprava není vůbec složitá. V první řadě musíte během dubna nasbírat deset hrstí květů fialky vonné. Důkladně je očistěte vodou, poté opláchněte alkoholem a dejte do skleněné nádoby. Poté je zalijte vodou. Takto připravené květiny vložte přes noc do lednice. Ráno květy přeceďte, do hrnce nalijte fialkovou vodu a přidejte do ní 25 gramů cukru. Nakonec vše zakončete šťávou z jednoho citronu a nastrouhanou citronovou kůrou. Přelijte do skleněných nádob. Dávkujte po jedné čajové lžičce a sirup můžete také přidat do čaje, který díky němu bude mít úžasnou chuť.

Zdroj: https://www.botanical-online.com/en/medicinal-plants/violet-properties
Přidat na Seznam.cz