Colored Ladybird Green Leaf Natural Background Brazil Brazilian Bugs Concept Image

Zahradu před invazí škůdců ochrání oblíbené rostliny. Jejich vůně je pro ně nesnesitelná

Škůdci jsou na zahradách velmi častými hosty. Nejedná se přitom pouze o krtky nebo hraboše, ale také otravný hmyz nebo slimáky, kteří se snadno dostanou až k rostlinám a poškozují nejen jejich listy, ale také kořeny. Škůdci jsou aktivní především v noci a za deštivých dní, proto se vyplatí si na ně počkat nebo kolem plodin vysázet rostliny, které je odpudí.

Některých druhů se můžete zbavit chemickými přípravky

Pokud vám nevadí, že budete slimáky nebo hmyz zabíjet, můžete na jejich odstranění použít chemické prostředky. Jedná se sice o účinnou metodu, ale mnohem lepší bude je ze zahrady pouze dostat a škůdce vyhodit někam do přírody, kde si budou žít svým životem. Škůdce přitom můžete vyhnat pomocí několika rostlin, jejichž vůně je přiměje k tomu, že dobrovolně opustí zahradu.

Mohlo by vás zajímat:  Na mravence v domě lze nastražit bylinky, ovoce nebo past s boraxem

Jaké rostliny to ale jsou? Vybrat si můžete například lichořeřišnici. Je to jednoletá rostlina, která se může pyšnit výškou až 4 metrů. Vypadá skvěle na záhonech, ale můžete ji vysadit i kolem nich. Lichořeřišnice mají krásné oranžové listy, které mají příjemnou vůni, ale pro slimáky to bude nelibá vůně, která je z místa odežene. Z lichořeřišnice pak můžete sbírat také plody, které chutnají jako kapary.

Zdroj obrázku: Freepik

Levandule je voňavá bylinka, kterou odeženete škůdce

Některé rostliny stačí jen vysadit a vlastně se o ně nemusíte ani starat. Zároveň ochrání plodiny před šneky, například levandule je velmi nenáročná, a přitom svou vůní zachrání veškerou vaši úrodu před nájezdy slimáků a hlemýžďů. Levanduli pak navíc využijete také v domácnosti nebo při výrobě domácí kosmetiky. Vytváří husté trsy krásných květů, nevadí jí sucho a potřebuje dostatek světla.

Mohlo by vás zajímat:  Ani rostliny na balkoně nejsou v bezpečí. Mšice nepohrdnou zeleninou ani krásnými květinami

Rozchodník patří mezi velmi zajímavé květiny, které mohou ovlivnit celou vaši zahradu. Má dužnaté listy i stonky, dosahuje výšky až 50 cm. Jeho květy si můžete užít po babí léto. Na podzim pak bude zahradu zdobit jako jedna z mála rostlin. Zahradní lilie patří mezi dlouhověké rostliny, budou vypadat v záhonech nádherně a navíc splní i funkci odstrašovače škůdců.

Zdroj: https://langslawncare.com/blog/outdoor-pest-control/10-plants-herbs-keep-pests-bugs-away/
Přidat na Seznam.cz