Professional Master Repair Installation Windows Changes Rubber Seal Gasket Pvc Windows

Záhadné otvory v plastových oknech mají jednoduché vysvětlení. Dokážou předejít nepříjemné kalamitě

Denně se jim sice nevěnujeme, ale přitom mají důležitou roli. Díky jednoduchému testu si můžete ověřit, jestli vám okna budou fungovat i v situaci, která se dá označit jako krizová. Ucpané mezery v oknech mohou způsobit nemalé problémy, a proto je nutné vědět, k čemu jsou tyto mezery určené.

PVC okna jsou luxusním řešením

Plastová okna se ujala už před několika lety a od té doby jsou stále velmi oblíbená. Například v Polsku je najdete snad na každé budově, která se nedá označit jako historická. Snadno se instalují, můžete je mít doma během několika dní, jsou pohodlné a také odolné, pokud se o ně správně staráte. Konstrukce plastových oken není složitá, ale některé prvky jsou stále na oknech záhadou.

Mohlo by vás zajímat:  Doma i na zahradě existuje několik možností pro úsporu vody

Jednou z nich jsou právě otvory. Běžnému uživateli stačí, že okno může otevřít a zase zavřít. Je tu ale detail, který stojí za pozornost a o kterém byste měli vědět, jestli doma máte plastová okna. Jedná se o dva otvory, které se nacházejí uvnitř rámu okna v jeho spodní části. Podélné otvory jsou umístěné pod těsněním a jedná se o tzv. „záchranné kruhy“.

Zdroj obrázku: Freepik

Víte, k čemu otvory slouží?

Když se gumová vrstva ukáže jako nespolehlivá, voda se dostane dovnitř a poté nebude mít kudy vytéct. Právě proto jsou v oknech tyto dva otvory, které jsou spojené s úzkým kanálkem. Jeho otvor jde mimo okno a v důsledku toho může být odváděna vlhkost. Mechanismus ale musí správně fungovat a odtok nesmí být ucpaný, jinak je tahle vychytávka k ničemu.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny na zahradě potřebují během zimy dostatečnou ochranu před mrazem

Pokud chcete otvory zkontrolovat, musíte otevřít okno a nalít trochu vody na spodní část rámu. Voda by měla volně procházet mezerami, pokud je všechno v pořádku. Jestli ale neprochází, bude nutné zkontrolovat, jestli nejsou ucpané nečistotami. Vyčištění nestojí vůbec nic, ale vy budete mít jistotu, že máte okna připravená na velkou vodu nebo jiné problémy, které se mohou vyskytnout.

Zdroj: https://brennancorp.com/blog/are-weep-holes-a-problem-on-replacement-windows/
Přidat na Seznam.cz