Beautiful Natural Background Garden With Blooming Lavender Flower

Levandule ocení ořezání dvakrát do roka

Levandule v tuzemských zahradách zdomácněla a stala se jednou z nejpěstovanějších okrasných rostlin. Její fialové a voňavé květy jsou pastvou pro oči. Jak dosáhnout bohatého květenství? Jednoduše. Na jaře je třeba keříky levandulí vhodně ořezat. Pojďme se podívat na to, jakým způsobem se to provádí.

Co možná o levanduli nevíte

Levandule je stálezelený keřík, který pochází z oblasti Středomoří. Daří se jí docela dobře i v našich končinách. Využívá se v lidovém léčitelství a kosmetice, respektive v parfumerii. Je možné ji využít také v aromaterapii, protože levandule má uklidňující účinek na deprese, úzkosti a nespavost. Olej z levandule má protizánětlivé, antiseptické a analgetické účinky. Pomáhá třeba při migréně. Krém s obsahem levandule dokáže zklidnit pokožku. Sušené květy se přidávají mezi prádlo, aby odpuzovaly případný hmyz.

Mohlo by vás zajímat:  Ježek je největší spojenec každého zahradníka. Likviduje nebezpečné škůdce, na oplátku nepotřebuje mnoho
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy je vhodné levanduli prořezat

Levandule sice pochází ze Středomoří, ale dokáže snést i docela drsnou zimu. Aby se levandulový keřík zaskvěl v celé parádě, je zapotřebí mu věnovat pozornost a dvakrát za rok ho prořezat. Na jaře je nutné odstranit všechny suché a poškozené větvičky.

Aby levandule zesílila, měly by se o polovinu zkrátit nové a měkké výhonky. Nejlepší je keř tvarovat do koule, čímž získá impozantní vzhled. Zajistí to také přístup světla a vzduchu ke všem větvím, což minimalizuje riziko rozvoje houbových nemocí nebo působení škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte balkon na novou sezonu a vytvořte si svůj útulný koutek klidu

Na co si dát při prořezávání pozor

Když budete u levandule zkracovat větvičky, dejte si pozor na to, které stříháte. Zachovat byste měli ty, kde jsou již vytvořené pupeny. Pokud je odstřihnete, levandule bude kvést méně a později. Používejte vždy ostré zahradnické nůžky, aby řez stonky nerozdrtil.

Další řez levandule přichází na řadu v létě, respektive na jeho sklonku – počátkem září. Levandule je již odkvetlá, tudíž je vhodné odstranit všechna suchá květenství. To ji bude stimulovat k dalšímu růstu.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-prune-lavender
Přidat na Seznam.cz