Orchids 595242 1920

Když orchidej trucuje a nechce znovu rozkvést, můžete ji snadno přesvědčit

Orchidej je naprosto úžasná rostlina, která podle toho, o který druh se jedná, může být velice nenáročná. Pro začátečníky je vhodný druh Phalaenopsis, který má nádherné velké květy v nejrůznějších barvách. Jejich výhodou je to, že kvetou opravdu dlouho, takže se z nich můžeme těšit déle než z ostatních kvetoucích rostlin. Co se dá ale dělat, když po období klidu nechtějí opět vykvést?

Po odkvětu

Jakmile orchidej odkvete, je dobré její stonek odříznout až u listů. To je zatím vše, co můžete dělat. Pak už jen čekáte, až zase vyběhne do květů. Orchidej odřízněte až v době, kdy už je vysušená a stonky nenaznačují vývoj dalších pupenů. Po době kvetení vyžaduje orchidej určité období klidu – vyplatí se přes zimu omezit zálivku.

Mohlo by vás zajímat:  Namnožit zamiokulkas lze i ze samotného listu. Rostlina ozdobí interiér a vyčistí domácí vzduch
Zdroj obrázku: Freepik

Teplota

Pro kvetení je důležitá také okolní teplota. Aby orchidej vykvetla, je zapotřebí vystavit ji většímu teplotnímu rozdílu mezi dnem a nocí. V noci rostlinu přemístěte do chladnější nebo nevytápěné místnosti. To by jí mělo pomoci.

Slunce

Orchidej patří k rostlinám, které mají rády světlo, ale ne přímé sluneční záření. Vyplatí se tedy nevystavovat ji tam, kde celý den svítí sluníčko. Vhodný je parapet na východní nebo severní stranu.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo pro orchidej

Kvetení rostliny můžete povzbudit také vhodným hnojivem. Nemusíte pro něj chodit do zahradnického centra, i když i tato komerční hnojiva jsou velmi účinná. Na druhou stranu mohou být nebezpečná – například pro vaše děti nebo domácí mazlíčky. Také jejich cena nemusí být nejnižší. Peníze i své zdraví ušetříte tím, že si vyrobíte vlastní hnojivo, klidně ze zbytků. Ideální je použití banánu. Sladký plod můžete v klidu zkonzumovat a slupku použijete k výrobě hnojiva. Zde je návod, jak na to:

  • Slupka by neměla mít černé části, takže je odkrojte.
  • Lžící odstraňte vnitřní část dužiny a vyhoďte ji (například do kompostéru).
  • Slupku zalijte litrem vody a přikryjte alobalem. Nechte na tmavém místě 48 hodin. Poté slijte.
  • Zřeďte s dalšími 2 litry vody a do této směsi ponořte kořeny orchideje na 2 hodiny každý týden.
Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/ask-the-expert-how-to-make-a-phalaenopsis-orchid-bloom/
Přidat na Seznam.cz