Začátek podzimu láká ke sběru zdravých plodů, které posílí imunitu: nezapomeňte na jedinečnou aronii
Plody aronie mají velmi pozitivní vliv na zdraví. Jejich chuťové kvality oceňují i výrobci džemů, které je do svých výrobků přidávají. Aronie se dříve pěstovala pouze v Jižní Americe, ale díky jednomu ruskému pěstiteli se dostala i na další kontinenty. Ukázalo se, že nejde o náročnou rostlinu, a bez problému se dokázala přizpůsobit i středoevropskému klimatu.
Syrové moc nechutnají
Plody aronie svým tvarem připomínají jeřabiny, ale liší se jasně fialovou barvou. Chuťově jsou poměrně kyselé, proto se jen zřídkakdy konzumují syrové a nezpracované. Plody mají antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Jsou bohaté na tanin, který působí jako prevence rakoviny. Stejně tak obsahují spoustu vitamínu C, B2, E a kyselinu listovou.
Plody aronie se sbírají na konci léta a během podzimu. Mají řadu příznivých účinků. Pomáhají snižovat krevní tlak a regulují hladinu cholesterolu. Působí jako prevence aterosklerózy, protože zpevňují cévní stěny. Taktéž je vhodné aronii užívat v případě, že se potýkáme s křečovými žilami nebo hemoroidy. Určitě se tedy vyplatí zařadit ji do svého jídelníčku.
Připravte si antioxidační nápoj
Plody aronie mají jen velice málo kalorií, takže se nemusíte bát jejich konzumace ani během diety. Aronii sušíme na sluníčku, v sušičce nebo v otevřené troubě. Dají se jíst jen tak, jejich chuť je ale trpká a kyselá. Sušené plody je lepší nechat nabobtnat v mléce nebo v ovocné šťávě a následně celou směs rozmixovat. Získáte tak skvělý antioxidační koktejl.
I když se většinou sbírají plody aronie, i listy obsahují několik prospěšných látek, ačkoliv ne v takové míře. Připravit si z nich můžete nálev. Nasekejte jednu lžíci čerstvých listů, zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte asi pět minut vylouhovat. Pak nálev sceďte a pijte dvakrát denně jako čaj. Nálev dodá tělu potřebné minerály, snižuje kyselost organismu a posiluje imunitu.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries