Red Garden Geranium

Začátek podzimu je jako stvořený pro množení muškátů. Na jaře nás potěší ještě větší záplava květů

Muškáty jsou půvabnou dekorací mnoha balkonů a okenních parapetů. Pokud příští rok chceme vysázet ještě víc exemplářů, musíme na rozmnožování pomýšlet už koncem léta či začátkem podzimu. Proces sběru sazenic není příliš náročný, ale je vhodné s ním začít před nástupem chladných dnů. Ušetříme tak peníze za nákup nových rostlin.

Muškáty se množí na podzim

Muškáty jsou rostlinami, které našim balkonům a terasám kralují. Jejich pěstování není komplikované a i při minimální péči bohatě kvetou od května až do prvních mrazů. Stačí jim jen úrodná půda, světlé stanoviště, pravidelná, i když mírnější zálivka a občasné hnojení. Odvděčí se nám dlouhým a bohatým kvetením.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní péče připraví květinové záhony na příští sezónu

Vhodná doma na množení muškátů je pozdní léto, které se schyluje k podzimu. Toto období nám v příští sezóně umožní získat exempláře shodné s těmi, které aktuálně pěstujeme. K množení slouží výhonkové řízky, které se sklízejí nejpozději začátkem listopadu. Termín závisí na venkovních teplotách, nesmí klesnout pod 10 °C.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné sázení řízků

Muškáty můžeme skladovat doma po celou zimu a ven je umístit začátkem nové sezóny. Výhonky pro budoucí muškáty sbíráme ze zdravých a bohatě kvetoucích rostlin ve dnech bez deště. Potřebovat budeme vydezinfikovaný ostrý nůž nebo zahradnické nůžky, jiné nástroje by mohly výhonky rozdrtit. Provádíme rovný řez výhonu o délce asi 5 až 10 centimetrů. Odstraníme z něj květní poupata a spodní listy, na každé sazenici necháme jen 2 až 3. Sazenice dáme pár minut vyschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Pelargonie stále patří mezi nejoblíbenější balkonovky. Při správné péči dělají radost celé léto

Sazenice následně sázíme do malých květináčů naplněných lehkým substrátem. Zaléváme je spíš méně, snažíme se je nenamočit. Květináče se sazenicemi uchováváme na teplém a stinném místě s teplotou do 20 °C. Aby neuvadly, můžeme k nim zapíchnout špejle. Poté je přikryjeme průhlednou fólií, abychom jim zajistili přiměřenou vzdušnou vlhkost. Takto připravené řízky rychle zakoření.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/geranium/how-to-start-geranium-cuttings.htm
Přidat na Seznam.cz