Konvalinky1

Nádherná konvalinka je ceněná léčivka, její krása ale může také ublížit

Konvalinka je malá, ale přesto nepřehlédnutelná rostlina. Potěší krásným zvonkovitým květenstvím a intenzivní vůní. Využívá se také v aromaterapii. Konvalinka se často vyskytuje v našich lesích, kde je pod přísnou ochranou. Tato ochrana se ale nevztahuje na konvalinky, které jsou pěstované v zahradách nebo které jsou určené k prodeji.

Dá se pěstovat na zahradě

Konvalinku si v klidu můžete vypěstovat i vy, není náročná a záhony krásně ozdobí. Je dobré umístit ji pod větší rostliny, které ji trochu zastíní, nebo na místo, kam se nedostane příliš mnoho slunečního světla. Jedině tak se vytvoří krásné a bohaté květy. Konvalinka není příliš atraktivní pro škůdce, proto ji napadají jen velmi zřídka.

Mohlo by vás zajímat:  Bohaté kvetení muškátů podpoří banánové hnojivo a vaječné skořápky

Tato rostlina je známá svými léčivými vlastnostmi, pro které se úspěšně využívá. Mohou za to obsažené látky, především flavonoidy, glykosidy, fenolové kyseliny, strophanthin a silice. Tyto látky příznivě ovlivňují činnost srdce, snižují krevní tlak a pomáhají předcházet arytmiím. Navíc působí proti bolesti, čehož se využívá při revmatismu a zánětech. Velmi také pomáhají lidem, kteří se denně potýkají se stresem. Po dlouhém, náročném dni pomáhají relaxaci a uklidnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečná je pouze ve formě léků a doplňků

Konvalinka příznivě ovlivňuje činnost mozku, podporuje paměť a koncentraci. Doporučuje se proto studentům, žákům a zaměstnancům, kteří každý den vyvíjejí intenzivní duševní námahu. Také umí zatočit s hormonálními problémy způsobenými menopauzou. Zklidňuje nepříjemné průvodní neduhy, jako jsou návaly horka, podrážděnost a nespavost.

Mohlo by vás zajímat:  Vedle jabloní se nevyplatí vysazovat třešně ani ořešák

Ačkoliv má tato rostlina léčivé účinky, často se uvádí, že je jedovatá. Pravda je někde uprostřed. Vlastní příprava a konzumace kterékoliv části konvalinky může vést k poruchám srdečního rytmu, závratím, nevolnostem, zvracení, průjmům a bolestem hlavy. Pokud tedy chcete využít jejích přínosů, musíte sáhnout po farmaceutických přípravcích, které obsahují extrakt v bezpečném množství.

Zdroj: https://www.longfield-gardens.com/article/all-about-lily-of-the-valley/
Přidat na Seznam.cz