Konvalinky1

Nádherná konvalinka je ceněná léčivka, její krása ale může také ublížit

Konvalinka je malá, ale přesto nepřehlédnutelná rostlina. Potěší krásným zvonkovitým květenstvím a intenzivní vůní. Využívá se také v aromaterapii. Konvalinka se často vyskytuje v našich lesích, kde je pod přísnou ochranou. Tato ochrana se ale nevztahuje na konvalinky, které jsou pěstované v zahradách nebo které jsou určené k prodeji.

Dá se pěstovat na zahradě

Konvalinku si v klidu můžete vypěstovat i vy, není náročná a záhony krásně ozdobí. Je dobré umístit ji pod větší rostliny, které ji trochu zastíní, nebo na místo, kam se nedostane příliš mnoho slunečního světla. Jedině tak se vytvoří krásné a bohaté květy. Konvalinka není příliš atraktivní pro škůdce, proto ji napadají jen velmi zřídka.

Mohlo by vás zajímat:  Co přinese nová evropská strategie Od zemědělce ke spotřebiteli

Tato rostlina je známá svými léčivými vlastnostmi, pro které se úspěšně využívá. Mohou za to obsažené látky, především flavonoidy, glykosidy, fenolové kyseliny, strophanthin a silice. Tyto látky příznivě ovlivňují činnost srdce, snižují krevní tlak a pomáhají předcházet arytmiím. Navíc působí proti bolesti, čehož se využívá při revmatismu a zánětech. Velmi také pomáhají lidem, kteří se denně potýkají se stresem. Po dlouhém, náročném dni pomáhají relaxaci a uklidnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečná je pouze ve formě léků a doplňků

Konvalinka příznivě ovlivňuje činnost mozku, podporuje paměť a koncentraci. Doporučuje se proto studentům, žákům a zaměstnancům, kteří každý den vyvíjejí intenzivní duševní námahu. Také umí zatočit s hormonálními problémy způsobenými menopauzou. Zklidňuje nepříjemné průvodní neduhy, jako jsou návaly horka, podrážděnost a nespavost.

Mohlo by vás zajímat:  Zatracované tuky nejsou jenom špatné. Ty zdravé jsou pro tělo zásadní

Ačkoliv má tato rostlina léčivé účinky, často se uvádí, že je jedovatá. Pravda je někde uprostřed. Vlastní příprava a konzumace kterékoliv části konvalinky může vést k poruchám srdečního rytmu, závratím, nevolnostem, zvracení, průjmům a bolestem hlavy. Pokud tedy chcete využít jejích přínosů, musíte sáhnout po farmaceutických přípravcích, které obsahují extrakt v bezpečném množství.

Zdroj: https://www.longfield-gardens.com/article/all-about-lily-of-the-valley/
Přidat na Seznam.cz