Berries Raspberry

Maliníky podpoří hnojivo připravené z banánových slupek

Téměř každé ovoce si lze v současné době koupit v obchodě, a to i tehdy, když zrovna není jeho sezóna. Dováží se totiž k nám z různých koutů světa. Zahrádkáři se ale shodují na tom, že není nad to si vypěstovat své vlastní ovoce, které má výrazněji lepší chuť než to z obchodu. Obvykle to vyžaduje nějakou tu práci a péči. Co prospívá maliníku?

Co všechno maliny obsahují

Mezi oblíbené ovoce českých zahrad patří i maliny. Na pěstování nejsou příliš náročné, i když samozřejmě také vyžadují určité postupy, jež je nutné dodržet. Maliníky je třeba stříhat, hnojit a třeba i mulčovat, abyste se dočkali bohaté úrody. Když se o ně budete dobře starat, odměnou vám budou krásné velké plody malin.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený nápoj ocení rostliny i náš domov. Dokonale vyčistí zrcadla, koberec i nádobí

Maliny jsou bohaté na vitamíny skupiny B a C, betakaroten, selen, draslík i fosfor. Najdeme v nich také dostatek vlákniny, která prospívá zejména střevům a střevní mikroflóře. Olej získaný ze semínek obsahuje vitamín E, což je antioxidant chránící buňky před volnými radikály.

Zdroj obrázku: Freepik

Připravte si pro maliníky domácí hnojivo

Každá rostlina potřebuje pro svůj růst dostatek živin. Nejinak je tomu u maliníků. Lze jim dopřát kupované hnojivo. Ale proč nevyužít to, co máte doma a co většinou končí v odpadkovém koši? Jedná se o slupky od banánů, které obsahují potřebné minerály, jako je draslík a fosfor.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání odlehčí koruny ovocných stromů a zajistí jim dostatek světla

Jak banánové slupky upravit

Připravit si hnojivo z banánových slupek není nijak složité. Vezmete slupky, omyjete je a nakrájíte na menší kousky. Pak je dáte na plech a do trouby vyhřáté na teplotu asi 50 °C. Banánové slupky vysušíte. Jakmile budou suché, rozemelete je na prášek. Ten pak můžete pomocí motyky zapracovat do půdy, v níž rostou maliníky. Pokud chcete zajistit, aby půda nevysychala, položte na ni mulč – třeba z posečené trávy. Zajistíte tím, že maliníkům se bude lépe dařit, a to společně s hnojivem.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/banana-peel-fertilizer, https://www.britannica.com/topic/red-raspberry, https://extension.umn.edu/fruit/growing-raspberries-home-garden, https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-e/art-20364144, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/bananas/
Přidat na Seznam.cz