Z přírody mizí rostliny a včely umírají. Zachraňme je výsadbou medonosných květin
Přítomnost medonosných rostlin v našich zahradách a obydlích nás ovlivňuje více, než bychom si mohli myslet. Absence medonosných rostlin přispívá úhynu včel, bez nichž přestane existovat zelenina, ovoce a květiny. Pro bohatou úrodu je tak důležité zasadit na své zahradě, za oknem či na balkoně rostliny, z nichž čerpají včely nektar!
Jejich vlastnosti
Medonosné rostliny patří do včelařských rostlin. Jedná se o druhy stromů, keřů a bylin s voňavými a pestrobarevnými květy, které přitahují včely. Vyznačují se dlouhým a bohatým obdobím kvetení. Jsou také zdrojem surovin pro výrobu medu a včelí potravou. V důsledku rozvoje průmyslu, infrastruktury a používání pesticidů mizí mnoho druhů rostlin a s nimi také včely. Starejte se také o biologickou rozmanitost druhů, které pěstujete v zahradách, na pozemcích nebo na balkonech.
Svazenka vratičolistá
Jednou z nejlepších medových rostlin je svazenka vratičolistá. Na dobré půdě dosahuje výtěžnosti medu 300–400 kg/ha a pylové kapacity 200–300 kg/ha. Má krásné fialovomodré květy, které přitahují včely a jiný hmyz. Svazenka vratičolistá nemá žádné zvláštní požadavky na půdu, samotná je totiž zelené hnojivo, které obohacuje zemi dusíkem.
Oregano
Tato bylinka v sušené formě působí jako koření a léčivá bylina, ale je to také extrémně účinná včelařská rostlina. Z jednoho hektaru navštíveného včelami můžete získat 500–900 kg medu a 100 kg pylu. Květy oregana mohou mít různou barvu, od tmavě růžové přes šeříkovou až po bílou. Rostlina vydává silné aroma, které láká hmyz. Může být pěstována v jedné oblasti po dobu pěti let. Půda by měla být během sucha pravidelně zalévána.
Bělotrn kulatohlavý
Krásná výzdoba zahrady, ale také užitečná rostlina pro včely. Jedná se o jednoletou nebo dvouletou rostlinu, patřící do rodiny rostlin o 70 druzích. Bělotrn kulatohlavý dorůstá výšky až 2 metrů a vyznačuje se zajímavým kulovým květenstvím o průměru 7 cm ve stříbřitě modré barvě. Výtěžnost medu je 800 kg/ha.