Mole 5385964 1280

Malý krtek dokáže nadělat velké škody. Chytře se na něj připravte a krtinám bude konec

Krtci jsou malá zvířata, která mohou za jednu noc vykopat až 20 metrů půdy. Zahrady napadají od časného jara do podzimu a hledají jídlo. Nekrmí se ale našimi plodinami, nýbrž hmyzem, žížalami a housenkami. Mohou zahradě ublížit kopáním dlouhých tunelů a vytvářením krtinců.

Podkopávají kořeny rostlin a poškozují je, způsobí jejich vysychání

Každý se jich chce zbavit co nejdříve. Je ale třeba mít na paměti, že jsou ohroženi a částečně také chráněni. Ačkoliv to neplatí pro soukromé nemovitosti, můžete se jich zbavit takovým způsobem, abyste jim neubližovali.

Mohlo by vás zajímat:  Jahody potřebují správné místo v záhoně. Vedle některých plodin porostou lépe

Jaké jsou účinné metody, jak vyděsit krtka a vyhnat ho ze zahrady?

Aby nedošlo k poškození trávníků krtinci, nejlepší možnost je vůbec nedovolit, aby se krtek na zahradě objevil. Můžete pořídit speciální síť pro krtky, která se umístí 10 cm pod trávník. Nejdříve ale musíte odstranit vrchní vrstvu zeminy, položit síť a tu zase zeminou zakrýt. Krtek se pak nebude moci dostat na povrch a vytvořit krtinec.

Na druhou stranu síť nebude bránit rozvoji kořenů rostlin. Síť můžete dát také podél plotu na zahradě nebo kolem květinové zahrady. Místo pletiva můžete vykopat příkop a naplnit ho sutinami – krtci nemají rádi kamenitou půdu. Jsou také velmi citliví na vibrace a zvukové signály. Účinným způsobem tedy bude umístění zvukových odstraňovačů do zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Správný květináč je první krok k vypěstování domácího česneku i bez vlastní zahrady
Zdroj obrázku: Pixabay

Může to být obyčejná plechovka volně položená na tyči. Vítr ji rozpohybuje, takže bude vydávat nesnesitelné zvuky. Fungovat bude také láhev zakopaná do země pod úhlem, aby hrdlo bylo nad zemí.

Na trhu najdete také elektrické odpuzovače

Mají dosah přes 600 metrů a vydávají zvuky a vibrace, které jsou sice neslyšitelné pro člověka, ale strašně vadí krtkům. Tito obratlovci si rychle zvyknou na nové podmínky, proto mají tyto odpuzovače proměnlivou frekvenci. Zařízení dejte na kopec nebo do míst, kde krtek žije.

Mohlo by vás zajímat:  Banánová slupka čtyřikrát jinak. Rostliny vyživí a zbaví je nenáviděného plevelu

Skvěle budou fungovat také přírodní metody, mezi které patří například vlasy nebo chlupy, použít můžete také ryby nebo citron. Jsou to velmi nepříjemné pachy pro krtky, pokud rybu nebo kousek citronu vložíte do krtince, je jistota, že se krtek už nevrátí. Některé rostliny také odpuzují krtky. Patří sem bazalka, měsíček nebo česnek.

Přidat na Seznam.cz