Bunch Fresh Ripe Lemons Lemon Tree

Z citrusové kůry snadno vznikne netradiční svíčka nebo pleťová maska. Stačí jen zapojit kreativitu

Milujete citrusy? A víte, že jejich slupky nemusíte vyhazovat, ale můžete je využít například na výrobu domácích svíček nebo jimi ozvláštnit salátové mísy? Jestli ne, poradíme několik tipů, jak můžete citronové slupky použít. Rozhodně nepatří do odpadkového koše, protože v nejhorším případě je můžete hodit na kompost.

Jak si můžete užít citronovou kůru?

Citronová kůra se bude hodit nejen na úklid domácnosti, ale s její pomocí si můžete udělat i domácí výrobky. Nepatří sem pouze svíčky, ale také kosmetické a pleťové masky. Rozhodně by byla škoda je vyhazovat, protože jejich využití je široké. Stačí přitom ostrý nůž a trocha šikovnosti, abyste z citrusu slupku oloupali co nejpečlivěji. Jestli máte gumové rukavice, použijte je, protože v nich nebude ovoce klouzat.

Mohlo by vás zajímat:  Řezaná kytice ve váze vydrží krásná mnohem déle za pomoci šikovných triků

Citrusy pak nakrájejte na tři kousky. Jestli chcete, můžete citrusy vydlabat lžící. Slupky pak můžete vložit do lednice, ve které se uvolní stearin. Navíc díky citronu budete mít lednici krásně voňavou, protože neutralizuje nepříjemné pachy. Je to jedna z velkých výhod právě citrusů. Můžete ji také nechat na topení, aby se vysušila, ale pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete slupku také rozpustit jako čokoládu

Slupky můžete vyndat z lednice, na plastový stojánek nalít stearin a přilepit na něj samotné slupky. Dovnitř pak dejte bavlněný provázek, do kůry nalijte stearin, kterých vyndejte z lednice, a svíčka je připravena. Kůru ale můžete použít také na výrobu kosmetických masek. Citron jako takový se pak hodí například na bělení závěsů nebo ubrusů.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek jara je ideální pro přesazování pokojových rostlin

S jeho pomocí se můžete zbavit nevzhledným skvrn. Rozhodně se vyplatí ho mít při ruce, a to nejen jako doplněk do čaje nebo zeleninových salátů. Citron pak můžete přidat také do různých lehkých dezertů, díky tomu budou nadýchané a chuťově výrazné. Kůru můžete také pověsit do šatních skříní – oblečení bude voňavé a navíc bez použití chemie.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/5-good-uses-for-your-citrus-peels-tips-from-the-kitchn-73447
Přidat na Seznam.cz