Pea Flowers Garden

Hrachor vonný okouzlí nádhernou vůní i jemnými kvítky, které se budou pnout za sluncem

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je popínavá rostlina, která kvete od června do září. Snadno se zamění s hrachorem širolistým, což je trvalka bez vůně. Hrachor vonný je naproti tomu letnička s jemnými květy zbarvenými do růžové, fialové a modré nebo i bílé a pastelově žluté, a jak už z názvu vyplývá, krásně voní.

Můžete si ji nastříhat i do vázy a těšit se tak z omamné vůně i doma, vydrží asi týden. Jak se o ni správně postarat?

Jak zasít?

Hrachor musíme vysévat každý rok na přelomu března a dubna. Pokud nemáme možnost ho zasít přímo do země, použijeme menší květináče, kelímky anebo rašelinové sadbovače. Na zahrádce sázíme přímo k pergole či plotu, zkrátka tam, kde se bude moci pnout. Sázíme po dvou až třech semínkách do důlku, důlky musí být dál od sebe, a zakryjeme zeminou.

Mohlo by vás zajímat:  V květinové zahradě nesmí chybět denivky, krásné a odolné trvalky pokvetou celé léto
Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče

Poté zaléváme pravidelně, ale s mírou. Hrachor nesnese silně zamokřenou, těžkou půdu, zároveň je nerad dlouho na suchu. Vyžaduje hodně světla a libuje si na sluníčku. Na začátku dubna přesadíme rostlinu do země. Jestliže pěstujeme hrachor na balkoně, vybereme větší truhlíky, hrachor se totiž rychle rozrůstá.

Hrachor pravidelně hnojíme a vyvarujeme se dusíkatým hnojivům, hrachor dusíkem půdu obohacuje. Správné hnojení zamezí bílému povlaku na povrchu. Můžeme taky substrát čas od času načechrat špejlí, provzdušnit tak půdu, a tím ji ozdravit. Dbáme na velkou ochranu před škůdci, jako jsou plzáci španělští, tedy slimáci, kteří rostlinu nenechají jen tak netknutou.

Mohlo by vás zajímat:  Stinné kouty zahrad nemusí být smutné. Některé rostliny jsou pro ně jako stvořené

Riziko úhynu

Co dělat, když hrachor přehnojíme nebo nám bez zjevného důvodu začne vadnout? Přesadíme. Je to krapet extrémní krok, zároveň je potřeba jednat rychle s co největší opatrností. Rostlinu vyjmeme z květináče, mírně vyklepeme a položíme zpátky. Můžeme lehce zastřihnout kořínky a ošetřit je černým uhlím. Černé uhlí vydesinfikuje konce a umožní rostlině dříve regenerovat.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/sweet-pea/care-of-sweet-peas.htm
Přidat na Seznam.cz