Mol

Zbavte se šatních molů. Kromě úklidu doporučují experti pepř, ocet i trochu chmele

Pokud otevřete skříň a vyletí z ní malý okřídlený hmyz, je to jasné. Vaše domácnost se právě začala potýkat s molem šatním, jehož housenky si právě pochutnávají na vašich oblíbených kouscích oblečení. Čeká vás dlouhý a nelehký boj, ale pokud vydržíte a budete postupovat podle našich pokynů, nakonec nad tímto hmyzem zvítězíte.

Základem je důkladný úklid celého postiženého pokoje

Když už jednou mol doma létá, je třeba udělat co nejrychleji vše proti tomu, aby se mohli dál množit a ničit vaši garderobu. Začněte tím, že vyperete a vyžehlíte veškeré oblečení ze skříně. Pozor,  mohou být i v kobercích nebo úložných prostorech. Skříně a úložné prostory důkladně vymyjte, můžete použít roztok octa. Nechejte důkladně vyschnout a vraťte do něj čisté oblečení. Důležité je ve skříních uchovávat opravdu jen dokonale čisté věci. Nošené oblečení, ač se zdá být čisté, obsahuje šupinky kůže, které polétavý hmyz přitahují. Do skříně nepatří ani papírové tašky nebo jiná potenciální potrava pro tyto nezvané hosty. Pokud úklid nezabral, bude pravděpodobně třeba sáhnout po chemických prostředcích ve formě lapačů nebo gelových sáčků.

Mohlo by vás zajímat:  Vypuďte myši z domu: vsaďte na omamné vůně, nepříjemné zvuky či pasti
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Myslete na prevenci: pravidelný úklid, sucho, světlo a aromatické látky

Pokud jste měli štěstí a škodící letku se vám podařilo zneškodnit, pravděpodobně by vám neudělalo velkou radost za pár týdnů řešit stejný problém znovu. Abyste tomu předešli, často ve skříni uklízejte a větrejte, proložte oblečení voňavými mýdly nebo aromatickými látkami, které používaly v boji proti tomuto nepříteli už naše babičky. Do látkového pytlíčku nasypejte některou z těchto ingrediencí a vložte mezi prádlo:

  • černý pepř,
  • ocet,
  • chmel,
  • levandule,
  • pomeranč,
  • skořice.
Mohlo by vás zajímat:  Užijte si léto bez dotěrného hmyzu. Stačí vsadit na rostliny, které ho zaručeně odeženou

Oblečení, přikrývky a koberce je možné nechat v zimě venku projít mrazem. Tímto jednoduchým způsobem se zbavíte nejen molů, ale také roztočů a jiných alergenů.

Přidat na Seznam.cz