Flying Honeybee Collecting Pollen Yellow Flower

Vyžeňte otravný hmyz ze svého domova. Pomohou květiny i oblíbené bylinky

Nepříjemný hmyz je typickým rušitelem příjemně prožitého léta. A tak dochází k používání nefunkčních repelentů a dalších přípravků. Vědět byste měli to, že existují rostliny, které vás před hmyzem dokážou zaručeně ochránit. Většina hmyzu je citlivá na vůně, protože má velmi dobře vyvinutý čich. A to je jeden z hlavních důvodů, proč hmyzu vadí zejména silně aromatické rostliny, kterým se vyhýbají kvůli vůni, která je pro ně nesnesitelná. Přitom se většinou jedná o rostliny, které jsou svou vůní mezi lidmi velmi oblíbené. Které rostliny se tedy vyplatí mít rozmístěné po zahradě, terase i okenních parapetech?

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici zlepší spánek. Vyčistí vzduch a připraví ideální klima pro odpočinek

Muškát

Muškáty u nás patří mezi jedny z nejoblíbenějších letniček na okenních parapetech. Lidé je sice mají rádi, ale hmyz se právě těmto rostlinám vyhýbá velkým obloukem. Pokud se řekne muškát, na výběr máte opravdu hned z několika množství typů i barevných kombinací. Klasické muškáty můžete volit buď převislé, které tvoří nádherné závěsy plné květů, nebo obyčejné vzpřímené, které jsou rozšířenější. U těchto muškátů můžete vybírat také z velkého množství barevných variací od bílé až po temně rudou barvu. Ovšem proti hmyzu je nejúčinnější až ta třetí varianta, tedy citronový muškát, který sice kvete nepatrnými květy, ale vyznačuje se příjemnou vůní.

Mohlo by vás zajímat:  Lesní houby můžeme vypěstovat i na vlastní zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky

Aromatické bylinky jsou další skupinou rostlin, která je u lidí velmi oblíbená. Právě jejich aromatičnost je ale hmyzu nepříjemná. Takové bylinky pak můžete mít neustále k dispozici pro použití v kuchyni a zároveň je využívat jako skvělý odpuzovač hmyzu. Pokud si přejete, aby bylinky zastávaly obě tyto funkce, vysaďte zejména bazalku, citronovou trávu, mátu, šalvěj, levanduli a rozmarýn. Pásy bylinek kolem domu dokážou dokonce zamezit hmyzu vstoupit dovnitř, vytvoříte tak přírodní a účinnou bariéru. Pokud bariéra nestačí, rozsypejte mletý pepř, skořici a jiné aromatické druhy koření.

Zdroj: https://langslawncare.com/blog/outdoor-pest-control/10-plants-herbs-keep-pests-bugs-away/
Přidat na Seznam.cz