Natural Landscaping Home Garden

Výsadbu užitkových a okrasných rostlin je důležité v zahradě dobře naplánovat

Ač je pro mnohé zahrádkaření relaxační činnost, i tato záliba vyžaduje určité plánování. Je tomu tak zejména proto, že různé druhy rostlin se dokážou negativně i pozitivně ovlivňovat. To může mít za výsledek lepší úrodu, ale i úhyn těžce vypěstovaných kusů. Jaké rostliny je lepší k sobě nedávat a proč tomu tak je? Právě to se dočtete v dnešním článku.

Čím se rostliny navzájem ovlivňují

Rostliny se mohou ovlivňovat mnoha různými způsoby, a je tak třeba se zaměřit na několik aspektů. Pokud rostliny vysázíte dobře, budou správně kvést, dosáhnete bohaté úrody, a dokonce se mohou vzájemně chránit proti chorobám a škůdcům. Pokud ale zvolíte kombinaci špatnou, zeleni se nebude dařit a může dojít až k jejímu úhynu. To je způsobeno několika vlastnostmi, v kterých se rostliny liší.

Mohlo by vás zajímat:  Ve správných nádobách vydrží uložené potraviny mnohem déle čerstvé

V potaz je potřeba vzít v prvé řadě to, jaké chemické látky rostliny vylučují. Ty pak mohou blaze či neblaze působit na své okolí, jelikož jsou tyto látky uvolňovány do okolní půdy. Důležité jsou také fyzické vlastnosti rostliny. Dopad může mít jak rychlost růstu, vegetační období, tak druh kořenového systému. V neposlední řadě bychom se měli zaměřit i na požadavky rostliny na půdu a její okolní podmínky.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co si dát při plánování pozor

U zeleniny je plánování poměrně komplikované. Každý typ má jiné požadavky a snáší se s jinými rostlinami. Je tak dobré si toto téma při výsadbě nastudovat.

Mohlo by vás zajímat:  Kávovou sedlinu jako hnojivo je vhodné aplikovat pouze na vybrané druhy rostlin

Co se stromů týče, největší riziko při špatné výsadbě je v podobě nákazy mšicemi a houbovými onemocněními. To hrozí například v případě kombinace hrušně a jalovce či smrku a modřínu.

U květin je pak potřeba dbát právě na požadavky, které mají na půdu. Většina z rozhodnutí by pak měla být logická. Nedáte třeba sukulenty, které nevyžadují častý přísun vody, ke květinám, které je třeba zalévat každý den. To stejné platí o požadované hodnotě pH.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz