Man 1246233 1920[1]

Vyrazit do přírody může být horší nápad, než se zdá. Mnoha lidem zde hrozí nebezpeční

Říká se, že bychom měli trávit čas venku, v přírodě. Málokdo ale dodá, že to nemusí být vždy ten nejlepší nápad. Mnoho lidí se podle této rady řídí zcela bezhlavě a tak vyrážejí do divočiny bez toho, aby zhodnotili své schopnosti a vybavení. Po pár kilometrech zjistí, že mají problém. Z běžní procházky lesem se totiž může stát boj o přežití. Proč? Jelikož došlo ke ztrátě orientace, která není až tak nic výjimečného.

Vždy na to správné místo

Je třeba si uvědomit, že každý les jednou končí a jakýkoliv zvolený směr nás z lesa vyvede. někdy dříve, někdy později. Každému se někdy stane, že ho jeho orientační smysl trochu zradí. Ujasněte si, co máte u sebe. Máte mobilní telefon, nějaké pití a jídlo? Pokud ano, zkuste najít místo, kde bude dostatečně dobrý signál na to, abyste si mohli zavolat pomoc. Kdybyste v lese ještě více bloudili, mohli byste se dostat ještě dál mimo civilizaci. Dostatek pití vám dodá energii při hledání signálu.

Mohlo by vás zajímat:  Při otravě lesními houbami je důležité kontaktovat odborníka a postupovat opatrně
Zdroj obrázku: Pixabay

Bez vybavení

Pokud nemáte mobil, pití ani jídlo, ani tak nejste odsouzeni k zatracení. Pořádně se po krajině rozhlédněte. Najděte si nějaký vyvýšený bod, odkud se můžete rozhlédnout a zkuste se zorientovat. Možná zjistíte, že vlastně nejste tak daleko od cesty a dostanete se rychleji z průšvihu. V žádném případě neběhejte ani neskákejte v terénu, který neznáte. Mohli byste si zlomit nohu nebo zvrtnout kotník. A v takovém stavu bez mobilu byste těžko sháněli pomoc. Rychlé pohyby vás navíc po čase vyčerpají, ztratíte drahocennou energii a vypotíte více vody. Pokud se nemůžete z lesa dostat ven, potřebujete hlavně:

  • najít zdroj vody,
  • zajistit si teplo.
Mohlo by vás zajímat:  Neobvyklé hnojivo z kuchyně, které překvapí. Banánovou slupku už nikdy nevyhodíte

Člověk dokáže bez jídla vydržet mnoho dní. I když zeslábnete a budete vás žaludek bolet hlady, nezemřete. Oproti tomu bez vody nepřežijete ani týden. Najděte proto rychle pramen, potůček nebo jakýkoliv jiný zdroj vody. Když se bude blížit noc, musíte se také zahřát. Využijte cokoliv, co najdete, a zabalte se do toho. Suchou trávu, listí nebo třeba i igelitové pytle, které někteří lidé v lese pohazují. Věřte tomu, že vás druhý den někdo najde. Snažte se aspoň trochu vyspat a načerpat síly.

Zdroj: https://1source.basspro.com/news-tips/outdoor-information/5190/how-not-get-lost-woods-survival-tips-if-it-happens
Přidat na Seznam.cz