Shoes 690518 1280

Nechtěné obarvení prádla zná každá hospodyňka. Obarvené oblečení ale lze zachránit

Pravděpodobně neexistuje nikdo, komu by se nepodařilo obarvit oblečení. Často se tak děje ve spěchu, když dáváme do pračky něco, co může ostatní oblečení obarvit. Obarvené oblečení ale nemusíte vyhazovat, pomohou vám jednoduché triky, díky kterým původní barvy obnovíte.

Proč se vůbec oblečení může obarvit?

Nejčastější příčinou obarvení je nesprávné třídění oblečení – míchání látek různých barev a odstínů. Dalším problémem mohou být textilie, které mají intenzivní barvu. Vlivem teploty, vody nebo odstředění se nadbytek barviv může rozpustit a zničit prádlo v pračce. Oblečení ale můžete zachránit, nejjednodušší metodou je použití chemických prostředků, které odstraňují barvy z látek.

Mohlo by vás zajímat:  Jak rozmnožovat drobné ovoce

Řiďte se pokyny výrobce, které najdete na obalu. Pokud budete odstraňovače skvrn používat nesprávně, můžete z oblečení dostat i jeho původní barvu a poté už se nedá dělat opravdu nic. Další metodou je časté máchání ve vodě a praní v pračce, dokud se nežádoucí barva nevymyje. Pokud nechcete používat chemikálie, můžete vyzkoušet také metody, které používaly už naše babičky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Fungovat bude ocet nebo citronová šťáva

Vše, co k odbarvení budete potřebovat, najdete doma ve spíži nebo kuchyni. Jednou z možností je použít ocet – namočte látku do octa a nechte přes noc působit. Následně vyperte a postup můžete opakovat, dokud se nevhodné barvy nezbavíte. Další metodou je použití prášku do pečiva. Stačí nasypat obsah sáčku do dávkovače a přidat prací prášek. Pamatujte na to, že je potřeba nastavit nízkou teplotu na praní, aby se oblečení nesrazilo.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěná pergola, nebo z hliníku: rozhodněte se podle vlastních potřeb

Zkusit můžete také citronovou šťávu, kterou stačí nalít přes látku a několik hodin počkat. Nejlépe bude fungovat na bílém oblečení. Použít lze také vaječné skořápky, které se vhodí v látkovém pytlíku přímo do pračky. Barevná voda se usadí na jejich povrchu. Časově náročnější, ale účinná metoda je odvar z bobkových listů. Hrst koření dejte do vody a přiveďte k varu. Nechte vychladnout, namočte oblečení a poté vyperte v pračce.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-remove-dye-bleeding-stains-2146663
Přidat na Seznam.cz