Vyměňte tradiční muškáty na balkónech za jiné krásky, některé odpudí škůdce
Existuje mnoho druhů popínavých rostlin, které si můžete na zahradě zasadit a dát jí tak neobvyklý ráz. Na balkon či pergolu ale můžete umístit také různé květiny v květináčích, které si potrpí na čerstvý vzduch a sluníčko. Zároveň vás každý den potěší svými krásnými a voňavými květy. Neoblíbenějšími druhy jsou begónie, muškáty nebo fuchsie.
Nenápadný vřes
Pokud nechcete sázet na úplnou klasiku muškátů, mohl by se vám zalíbit vřes. K dispozici jsou v mnoha barvách. Nejlépe se jim daří ve skupinkách a ve společnosti keřů. Pro svůj růst potřebují půdu bohatou na humus a velké množství slunečního svitu. Potřebují pravidelně zalévat a na jaře a na podzim byste jim měli ostříhat výhonky. V zimě je přestěhujte do bytu, abyste je uchránili před umrznutím.
Praktické, ale páchnoucí
Oranžové afrikány provází nepříjemný zápach, který může být pro někoho nesnesitelný. Disponují ale velkou výhodou – jejich intenzivní vůně odpuzuje mšice, plevel a dokonce i krtky. Hodí se tedy jako jakási ochrana dalších rostlin na zahradě. Jejich pěstování není vůbec náročné. Postačí jim zalévání dvakrát týdně a bude se jim líbit na slunném místě.
Krásné begónie a výrazné fuchsie
Begónie můžete pěstovat venku i v domácích podmínkách. Dobře se jim daří na světlých a vzdušných místech. Ideální je pro ně teplota vyšší než 15 °C. Zalévejte je jednou, maximálně dvakrát týdně. Přelití by se jim mohlo stát osudovým. Jsou velmi citlivé na chlad a jakmile začne venkovní teplota klesat pod zmíněných 15 °C, najděte jim vhodné místo v bytě.
Fuchsie patří mezi jedny z nejvýraznějších rostlin, kterými můžete ozdobit svou pergolu. Jsou pro ně charakteristické splývavé kalichy sytých fialových barev. Libují si ve vlhkých půdách, proto byste je měli často zalévat. Voda na zalévání musí mít vždy pokojovou teplotu. Na zimu je rovněž přestěhujte do domu.