Ants Carry Leaves Back Build Their Nests Carrying Leaves Close Up Sunlight Background

V boji proti mravencům je účinný ocet, skořice nebo káva

Zahrada je místem, kam člověk chodí odpočívat. Někdo pasivně tak, že si lehne na lehátko a pozoruje život a cvrkot okolo sebe. Jiný ležet nedokáže a musí stále něco dělat. Takže má zahradu užitkovou a pěstuje na ní nejrůznější zeleninu. I ten, který rád na zahradě relaxuje, ji musí udržovat v pěkném stavu. Někdy se stane, že se na ní přemnoží mravenci, a na každém kroku člověk narazí na jejich hnízdo. Jak se jich efektivně zbavit?

Kdy mravenci na zahradě škodí

Když narazíme na mraveniště v lese, většinou nás zaujme život tvorů, kteří v něm žijí. Les je jejich přirozeným prostorem a jsou zde užiteční. I na zahradě jsou mravenci v menším množství žádaní, protože vyčistí substrát od organických zbytků a semena rostlin přenášejí z místa na místo, čímž pomáhají jejich množení. Je-li ale mravenců na zahradě moc, mohou i škodit:

  • Když je sucho, vykusují mladé výhony rostlin.
  • Hloubí chodbičky v půdě a ničí kořeny.
  • Postaví-li si mraveniště ve dřevě, poškozují ho.
Mohlo by vás zajímat:  Hnojení zahrady v září: poskytnutí ideálních živin připraví rostliny na zimu

Proto je lepší dát mravencům na zahradě sbohem a zbavit se jich. Ideální je pochopitelně ekologický způsob, který nijak nezatěžuje životní prostředí. Vystačíte si i s tím, co najdete doma ve spíži.

Zdroj obrázku: Freepik

Skořice nebo kávová sedlina

Mravenci jsou citliví na určité pachy. Nelíbí se jim například aromatická skořice, čehož je možné využít. Skořici nasypete do blízkosti jejich hnízda a počkáte, až vám mravenci dají vale. Podobně lze využít kávovou sedlinu, kterou získáte při vaření turecké kávy nebo vaření kávy v pákovém kávovaru či překapávači. Je škoda ji vyhazovat, když může dobře posloužit jako odpuzovač mravenců.

Mohlo by vás zajímat:  Nevítaní hosté trápí mnoho zahrádkářů. Univerzální metody často nefungují, na každé zvíře platí jiný postup

Vyzkoušejte ocet s vodou

Dalším prostředkem, který mravence vyžene ze zahrady, je ocet smíchaný s vodou, případně neředěný. Postříkáte jím prostor, kde se mravenci nejčastěji zdržují. Ti pach octa nesnášejí, takže se raději sbalí a odstěhují jinam.

Zdroj: https://www.thespruce.com/get-rid-of-ants-cheaply-and-naturally-1388157
Přidat na Seznam.cz