Housefly 3683002 1280

Vyhodíme je dveřmi, vrátí se oknem. Proti mouchám ale fungují chytřejší metody

Pokud se u vás doma objeví mouchy, jistě to není důvod k radosti a je třeba co nejdříve reagovat, hlavně v případě, kdy se nejedná o jednorázový výskyt. Mouchy jsou totiž nejen poměrně dotěrné, ale navíc přenášejí řadu nemocí, zejména salmonelózu, což je dáno hlavně tím, že se živí exkrementy, zkaženými potravinami a podobně. Je tedy třeba vědět, jak se much účinně zbavit.

První opatření

Abyste mouchám co nejvíce zabránili v usazení se u vás doma, je dobré na prvním místě pořídit do oken a balkonových dveřích sítě proti hmyzu. Pokud jde o volně stojící jídlo a pití, je dobré láhve uzavírat víčky a talíře s jídlem a sklenice s nápoji vždy vhodně překrýt, aby nelákaly hmyz.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z banánových slupek prospěje domácím i zahradním rostlinám

Pokud chováte zvířata jako domácí mazlíčky, je zapotřebí udržovat je samotné i celou domácnost v čistotě, abyste zamezili tomu, že například zbytky exkrementů nalákají mouchy.

Odtoky zejména v kuchyni je dobré pravidelně čistit, aby se organické usazeniny nerozkládaly a nevytvářely tak pro mouchy lákavé prostředí. Pokud používáte k přípravě pokrmů a nápojů spotřebiče, vždy se ujistěte, že na nich a v jejich okolí nezůstávají organické zbytky. Rovněž je třeba pravidelně vynášet odpadky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přežilá versus nejmodernější metoda

Tradiční metodou je kromě plácačky také mucholapka, která spočívá v zavěšení lepivé pasti, která láká mouchy a mechanicky jim brání v pohybu. Nevýhodou této metody je však to, že umístění mucholapek neřeší dostatečně efektivně problém s tím, že může dojít ke kontaminaci jídla, a to zejména tehdy, když jsou umístěny nad jídelním stolem nebo v jeho blízkosti. Navíc mucholapky nepůsobí vůbec esteticky a vzhledem k tomu, že kromě much přitahují také prach a další částice, postupně se snižuje účinnost lepidla, kterým jsou pokryté, protože to se zanáší.

Mohlo by vás zajímat:  Nebezpečné klíště číhá všude. Při jeho vyndávání z kůže je namístě nejvyšší opatrnost

Mnohem účinnější je využít nejmodernější metodu, kterou používají například restauratéři nebo provozovatelé řeznictví a jiných zařízení. Jedná se o elektrický lapač much, jehož tajemstvím je modré ultrafialové světlo, které mouchy i jiný obtížný hmyz velice láká. Pokud jde o systém likvidace hmyzu, jedná se pak buď přímo o likvidaci vysokým napětím, nebo je lapač případně vybaven prostornou, vyměnitelnou lepicí deskou.

Zdroj: https://littlebirdorganics.co.nz/blogs/little-bird-blog/84025473-6-natural-ways-to-keep-pesky-flies-away
Přidat na Seznam.cz