Colorado Potato Beetle 582966 1280

Malý brouček dokáže zničit celou bramborovou úrodu, boj proti němu není vůbec snadný

Mandelinka je také nazývána americkým nebo coloradským broukem, a to zejména proto, že tento škůdce byl v polovině 19. století zaznamenán v obrovském množství na bramborových plantážích v Coloradu. Obchodními loděmi byla mandelinka zavlečena i do Evropy a po druhé světové válce také na naše území. Mandelinka představuje pro brambory nebezpečného škůdce prakticky po celém světě s výjimkou Austrálie.

Škodlivost mandelinky

Že je mandelinka škůdce se všeobecně ví, ale pokud jde o definici toho, v čem její škodlivost spočívá, pak se jedná zejména o požírání stonků a listů rostlin brambor. Není to však jediný problém, protože zejména v sušším období, kdy je této zelené potravy nedostatek, se spokojí i s hlízou, a to dokonce i takovou, která je v zemi.

Mohlo by vás zajímat:  Hraboše ze zahrady vyžene vůně skořice

Navíc, rostlinám zdaleka neškodí jen dospělí jedinci, protože například larvy jsou velice žravé a spotřebují dokonce čtyřikrát více listů než dospělý brouk za stejné období. Největší nebezpečí představuje invaze mandelinek v období, kdy zatím nedošlo k vytvoření hlíz. V takovém případě může být odepsána i celá úroda. Pokud již hlízy byly nasazeny a mandelinka brambory napadne, lze očekávat minimálně snížení výnosu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mandelinka je odolná

Problém boje s mandelinkou spočívá především v její odolnosti a vysoké přizpůsobivosti nově vyvíjeným insekticidům. Mandelinka získala rezistenci nejen proti DDT, které se dříve hojně využívalo, ale také proti přibližně 50 dalším látkám, používaným v boji proti škůdcům. Pokud však pěstujete brambory mandelinka ohrožuje úrodu , bez účinné ochrany se rozhodně neobejdete.

Mohlo by vás zajímat:  Mšice nepohrdnou žádnými rostlinami. Ochraňte svou úrodu přírodními prostředky

V boji proti mandelince si určitě nechejte poradit od odborníků. Prvním krokem by měl být sběr larev a dospělců a jejich likvidace. Pokud se však škůdce rozšíří, je třeba přistoupit k boji pomocí přípravků. Základní zásadou je střídání různých přípravků, aby se právě eliminovalo riziko rezistence. Dobré je kombinovat přírodní přípravky s neonikotinoidy. Pokud pěstujete brambory na větší rozloze, ošetřete přípravky pouze postižená místa, a to v době, kdy teplota vzduchu není příliš vysoká.

Zdroj: https://extension.umn.edu/yard-and-garden-insects/colorado-potato-beetles
Přidat na Seznam.cz