Houseplants 2521967 1280

Pozor na to, jaké rostliny si pouštíte k tělu. Některé dokážou ošklivě podráždit pokožku

Mít květiny doma na okenních parapetech je krásné a také to působí dobře na naše zdraví. Je ale nutné se věnovat tomu, jaké rostliny si domů kupujete, protože některé mohou být jedovaté a dráždit pokožku, nebo dokonce oči či ústa. Stačí jen chvilka nepozornosti nebo přesazování rostliny holýma rukama a problém je na světě.

Změny neuvidíte hned, ale až po několika hodinách

Kvůli časovému rozestupu tak možná zapomenete, proč máte na kůži velké červené skvrny nebo proč se na jednom místě na těle tolik škrábete. Je to ale právě jedovatou rostlinou. První příznaky podrážděnosti se zpravidla objeví za 5–6 hodin od kontaktu a mezi problémy patří vyrážka, otoky, nebo zarudnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Šálek nejdražší kávy světa vyjde i na 2 000 korun. Kopi Luwak je skvost mezi kávami
Zdroj obrázku: Pixabay

V takovém případě byste měli místo omýt vodou. Opláchnutí by mělo být studenou vodou a trvat asi 5 minut. Teplá voda není vhodná, protože rozšiřuje cévy a může se do kůže dostat ještě více dráždivých látek. Prsty si můžete ještě přejíždět po pokožce, protože tím zvýšíte efektivitu čištění.

Vyrobte si obklad z jedlé sody

Sodu smíchejte s vodou v takovém poměru, aby vznikla hustá pasta. Tu aplikujte na pokožku, nechte asi půl hodiny působit a poté místo opláchněte vlažnou vodou. Následně do pokožky vmasírujte obyčejnou vazelínu, ale dávejte pozor, stačí velmi malé množství. Kůži můžete ošetřit také krémem proti svědění. Jsou volně prodejné a nestojí moc peněz. Je nutné ho nanášet pravidelně 2–3krát denně.

Mohlo by vás zajímat:  Klíště se nevyhýbá ani zahradám. Díky jediné bylince od něj bude pokoj

Pokud vás podráždila rostlina, je nutné místo chránit před spálením od slunce. Proto se často mažte opalovacími krémy a noste dlouhé rukávy nebo nohavice. Pozor byste si měli dát hlavně na tyto rostliny – prvosenku, která má na listech jedovaté chloupky, narcis způsobující atopickou dermatitidu nebo lekníny, které si většina zahradníků pořizuje do zahradního jezírka. Ty mohou být nebezpečné, protože obsahují nikl.

Zdroj: https://www.thespruce.com/plants-that-cause-skin-irritations-4148484
Přidat na Seznam.cz