Limescale Old Kettle Caused By Hard Water

Vodní kámen se usazuje v každé konvici. Vyčistit jde jednoduše tím, co lidé běžně vyhazují

Máte v domě tvrdou vodu, a tím pádem trpí nejen vaše pokožka, ale také spotřebiče? Vodní kámen se nejčastěji objevuje v rychlovarné konvici nebo bubnu pračky. Tvrdá voda způsobuje, že ve spotřebičích zůstávají usazeniny, kterých je pak obtížné se zbavit. Poradíme, jak odstranit vodní kámen pomocí domácích prostředků.

I když používáte filtry, vodní kámen se do konvice dostane

Mnoho domácností už přišlo na to, že použitím filtru se voda zbaví nejen usazenin vodního kamene. I tak ale některé částečky mohou proniknout, a tím pádem se vodní kámen postupem času usazuje. Jestli si všimnete na své konvici, že voda z ní není dobrá, a také uvidíte usazeniny v konvici, je na čase je odstranit. Nejlépe pomocí domácích neagresivních prostředků.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocnáře často trápí choroby stromů, zachránit ovocnou úrodu pomůže hlavně prevence

Vodní kámen můžete odstranit například pomocí slupek od brambor, které tak můžete využít a nemusíte je vyhazovat. Poslouží totiž skvěle. Za vznik vodního kamene mohou ionty vápníku a hořčíku ve vodě. Při vaření vody pak dochází k reakci, která tyto látky přemění na uhličitany a ty se usazují na dně nebo stěnách konvice nebo například bubnu pračky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestliže chcete vodnímu kameni předejít, můžete použít domácí metody

Domácí způsoby nejen čištění, ale také prevence vodního kamene jsou známé již po několik desetiletí. Můžete si sice koupit uhlíkové filtry, ale ty nejsou tolik účinné. Díky jejich použití ale může mít voda lepší chuť i barvu, hodně záleží také na tom, jakou máte vodu doma. Podle toho se můžete rozhodnout, jestli je budete používat.

Mohlo by vás zajímat:  Banánovou slupku většina vyhazuje pryč. Málokdo totiž ví, že ji lze také sníst

Odvápnění pak můžete provést například slupkami od brambor, které stačí vložit do konvice, zalít vodou a nakonec nechat uvařit. Po převaření vody, které by se mělo několikrát za sebou zopakovat, slupky vyhoďte. Vyměňte vodu, dejte ji vařit a teprve poté můžete použít vodu z konvice na zalití kávy nebo čaje. Konvici takto odvápňujte nejméně jednou týdně.

Zdroj: https://www.cannygranny.org/potato-peel-for-cleaning-pots/
Přidat na Seznam.cz