Boiled Baby Potatoes Saucepan

Voda z brambor je plná živin, které prospějí rostlinám

Po uvaření slít vodu a podávat. Toto je běžný postup v každé domácnosti při vaření brambor. Je to ale velká chyba, neboť bramborová voda se dá využít při péči o domácnost a zdraví. Tato tekutina se vyznačuje obsahem mnoha prospěšných látek, které se z brambor uvolnily během vaření. Abychom o tyto látky nepřišly, lze je využít například jako ekologické hnojivo.

Prospěšný odpad

Většina lidí považuje vodu z brambor za neužitečný zbytek, avšak opak je pravdou. Bramborová voda obsahuje mnoho živin, zejména minerálů, jako například fosfor, hořčík, vápník, draslík nebo železo. Déle obsahuje mnoho vitaminů A, B, E nebo K a navíc i vlákninu. Kromě toho je tato tekutina bohatá na obsah škrobu. Všechny tyto látky jsou prospěšné pro rostliny jak v květináčích, tak na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům v zahradě se lze bránit výsadbou řady rostlin a třešňovým postřikem
Zdroj obrázku: Freepik

Bramborová voda jako hnojivo

Aby se voda dala použít jako hnojivo, musí být nesolená a nesmí být vařící nebo horká. Po vychladnutí se touto vodou bohatou na výživné látky doporučuje rostliny zalévat, protože přítomný fosfor podpoří růst kořenů, draslík pomůže prospívat listům a květům. Bramborovou vodu je možné nalít též do misky pod květináčem nebo přidat na kompost, který obohatí půdu o nejrůznější živiny a minerální látky. Podle zkušených zahradníků voda dokonce zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům, zejména pak mšicím.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte ovocné mušky nadobro. Díky jednoduchým zásadám poputují o dům dál

K použití vždy jen čerstvá

Bramborová voda by se měla používat jen čerstvá, ale jak již bylo zmíněno, v žádném případě horká. Nepřináší benefity jen rostlinám, ale i lidé mohou využít pozitivních vlastností bramborové vody. Její pití ulevuje při zácpě a účinkuje i při kocovině. Neosolená bramborová voda se může použít i na opláchnutí poškozených vlasů. Zlepší jejich kondici a po umytí budou krásně jemné a hebké.

Zdroj: https://www.evergreenseeds.com/potato-water-for-plants/
Přidat na Seznam.cz