Autumn Leaves Background

Podzimní listí není žádný zbytečný odpad. Pomůže trávníku, rostlinám i roztomilým ježkům

Padající listí je velký problém. Možná ho denně musíte shrabávat, protože silný vítr ho roznáší po vaší upravené zahradě. S listím se potýká každý majitel zahrady nebo pozemku. Opatrné shrabání je samozřejmě řešení, co ale udělat s hromadami listí, kterého bude čím dál více? Poradíme, jak listí zlikvidovat.

Listí nedávejte na skládku, můžete ho ještě využít

Jestli přemýšlíte, co s listím udělat, rozhodně ho nevozte nikam na skládku. Můžete ho na své zahradě ještě využít. Mnoho lidí považuje listí za zbytečné, ale může se opravdu hodit. Lze ho samozřejmě shrabat, ale nemusíte to dělat, pokud ho tam není příliš. Pokud máte trávník plný listí a nevidíte už žádnou zeleň, shrabejte ho na jednu hromadu.

Mohlo by vás zajímat:  Setkání s divočákem může překvapit. Nepropadejte panice a zachovejte se správně

Pokud si ale listí na zahradě necháte, neuděláte chybu. Rozloží se a živiny z něj se dostanou do půdy, kde vyživí trávník a další rostliny, které na zahradě pěstujete. Jestli si zahradu teprve budete zakládat, listí se bude rozhodně hodit. Zeminu můžete prorýt současně s listím, protože ji skvěle prokypří. Jestli ale máte na zahradě listí, které vypadá plesnivě, vyplatí se ho zlikvidovat, protože způsobí více škody než užitku.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete si pořídit kompostér nebo chránit rostliny

Listí můžete použít na svůj kompost, který si můžete snadno vytvořit nebo si koupit kompostér. Je to nejlepší způsob, jak se listí zbavit. Získáte tak hnojivo, které můžete použít na téměř všechny rostliny. Budete mít kvalitní půdu, na které poroste spousta rostlin. Můžete ho použít také na ovoce nebo zeleninu. Jestli ale nemáte nápad, jak listí využít, můžete nechávat malé hromádky uprostřed trávníku.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina podpoří rostliny doma i na zahradě

Můžete je tam nechat například pro ježky, kteří budou mít úkryt, a vy tak budete mít dobrý pocit z toho, že jste udělali dobrou věc. Z listí můžete udělat také kryt pro rostliny, které potřebují na zimu zakrýt, aby neumrzly. Na jaře tak znovu mohou vykvést a rozrůst se.

Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/put-fall-leaves-to-work/5402.html
Přidat na Seznam.cz