Flying Honeybee Collecting Pollen Yellow Flower

Voda je nepostradatelná také pro včely. Vytvořte jim na zahradě přírodní zdroj vláhy

Včely jsou naprosto nezastupitelné, protože se nejvíce podílejí na nezbytném opylování rostlin. Čím více je civilizace vyspělá a používá se více chemie a více se zasahuje do životního prostředí, tím je důležitější zkoumat život a potřeby včel a zajistit jim podmínky k životu a zdraví.

Kromě chemie ohrožují včelstva také choroby, zejména známá varoáza, ale také například mor včelího plodu. K tomu, aby se včelám dobře dařilo, může pomoct kdokoliv a nemusí je přímo chovat. Včelám je totiž potřeba poskytovat zdroj vody, aby se mohly bezpečně napít.

Mohlo by vás zajímat:  Drahou kosmetiku chytré ženy už nekupují. Dobře ví, že mnohem lepší účinky přinese olivový olej

Proč je voda pro včely důležitá

Stejně jako jiní živočichové i včely ke svému životu samozřejmě potřebují vodu. Nejedná se však jen o prostředek k uhašení žízně a zachování všech životních funkcí. Dostatek vody je nezbytným předpokladem například pro tvorbu mateří kašičky, kterou dělnice krmí larvy. Voda pomáhá včelám také optimalizovat trávicí procesy a je potřebná k tomu, aby mohly ředit med a vyřešit tak jeho přirozenou krystalizaci. Navíc včely používají vodu také jako prostředek k ochlazení vnitřní části úlu.

Mohlo by vás zajímat:  Krásky, které zabíjí: Jedny z nejnebezpečnějších rostlin na světě rostou i v tuzemsku
Zdroj obrázku: Freepik

Jak včelám vytvořit zdroj vody

Pokud chcete včelám pomoci, můžete jim na zahradě vytvořit bezpečné místo pro koupel a pití. Takovýto čin je samozřejmě oboustranně výhodný, protože pomůže nejen včelám samotným, ale i vaší zahradě, která díky přítomnosti tohoto cenného hmyzu rozkvete do krásy.

Pro umístění zdroje byste měli vybrat klidné a stinné místo. Pro jeho výrobu zvolte vhodnou mělkou nádobu, která by však ideálně neměla být vyrobena z kovu ani plastu, protože tyto materiály mohou vodu znehodnocovat. Někdo doporučuje dát do nádoby kameny a nalít do ní vodu tak, aby z ní vyčnívaly, zde je však třeba být obezřetní, protože hlubší prohlubně mohou způsobit, že se v nich včela utopí. Volte tedy buď menší, plošší kameny, nebo je nahraďte  vrstvou mechu. Ten vodu dobře nasaje a pro včely bude navíc naprosto bezpečný. Nezapomeňte vodu průběžně měnit a čistit nádobu.

Přidat na Seznam.cz