Voda je nepostradatelná také pro včely. Vytvořte jim na zahradě přírodní zdroj vláhy

Včely jsou naprosto nezastupitelné, protože se nejvíce podílejí na nezbytném opylování rostlin. Čím více je civilizace vyspělá a používá se více chemie a více se zasahuje do životního prostředí, tím je důležitější zkoumat život a potřeby včel a zajistit jim podmínky k životu a zdraví.

Kromě chemie ohrožují včelstva také choroby, zejména známá varoáza, ale také například mor včelího plodu. K tomu, aby se včelám dobře dařilo, může pomoct kdokoliv a nemusí je přímo chovat. Včelám je totiž potřeba poskytovat zdroj vody, aby se mohly bezpečně napít.

Proč je voda pro včely důležitá

Stejně jako jiní živočichové i včely ke svému životu samozřejmě potřebují vodu. Nejedná se však jen o prostředek k uhašení žízně a zachování všech životních funkcí. Dostatek vody je nezbytným předpokladem například pro tvorbu mateří kašičky, kterou dělnice krmí larvy. Voda pomáhá včelám také optimalizovat trávicí procesy a je potřebná k tomu, aby mohly ředit med a vyřešit tak jeho přirozenou krystalizaci. Navíc včely používají vodu také jako prostředek k ochlazení vnitřní části úlu.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí včelí úly na vzestupu za záchranou včel, některé se vejdou i na balkon
Zdroj obrázku: Freepik

Jak včelám vytvořit zdroj vody

Pokud chcete včelám pomoci, můžete jim na zahradě vytvořit bezpečné místo pro koupel a pití. Takovýto čin je samozřejmě oboustranně výhodný, protože pomůže nejen včelám samotným, ale i vaší zahradě, která díky přítomnosti tohoto cenného hmyzu rozkvete do krásy.

Pro umístění zdroje byste měli vybrat klidné a stinné místo. Pro jeho výrobu zvolte vhodnou mělkou nádobu, která by však ideálně neměla být vyrobena z kovu ani plastu, protože tyto materiály mohou vodu znehodnocovat. Někdo doporučuje dát do nádoby kameny a nalít do ní vodu tak, aby z ní vyčnívaly, zde je však třeba být obezřetní, protože hlubší prohlubně mohou způsobit, že se v nich včela utopí. Volte tedy buď menší, plošší kameny, nebo je nahraďte  vrstvou mechu. Ten vodu dobře nasaje a pro včely bude navíc naprosto bezpečný. Nezapomeňte vodu průběžně měnit a čistit nádobu.

Přidat na Seznam.cz